Obě fráze Cigáni do hrobu jsou psané křídou, stejným písmem a hlásají totéž, je tedy velice pravděpodobné, že je obstaral ten samý autor.

Jedno jeho nechtěné dílo je na právě rekonstruovaném bytovém domě číslo 24 v ulici Tovačovského. Budova se podle všeho v brzké době dočká nové fasády, která hanobící nápis odstraní a jeden problém tak bude vyřešen.

O nové fasádě uvažují také majitelé rodinného domku v ulici Tylova, který se stal cílem druhého útoku neznámého rasisty. Obávají se však dalšího řádění vandalů se spreji, fixy či křídami. Jejich ulice je totiž podobnými výtvory přímo posetá.

„Na domě máme čmáranců hned několik, proto jsme už vzdali snahu a policii k těm novým ani nevoláme. Pokud totiž člověk podobné výtržníky nechytí takříkajíc přímo za ruku, najít je pak nejde,“ stýská si majitel domu Zdeněk Ticháček.

Jeho slova potvrzují i samotní policisté, pátrání po vandalech opravdu patří k těžkým policejním úkonům. Navíc není jednoduché posoudit, zda se jedná o trestný čin a případně, o jaký konkrétně jde.

„Posuzujeme to případ od případu. Není lehké říct, zda je to útok mířený proti Romům,“ vysvětlila policejní mluvčí Jana Bartíková.

Samotné čmárání po zdech či jiných místech klasifikuje policie jako poškozování cizí věci a hrozí za něj roční vězení. Kvůli výraznému rasistickému podtextu by se však počínání mohlo považovat také za hanobení rasy, za což by pak hrozila až dvě léta za mřížemi.

Případ zaskočil také zástupce kroměřížské radnice, kteří se s podobnými útoky proti menšinám zatím nesetkali.

„Různé podoby vandalství bohužel nejsou v Kroměříži ničím ojedinělým. Avšak rasově motivovaný obsah je naprosto výjimečný,“ upozornil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Podle odborníků na romskou problematiku mají však podobné nápisy spíše jen provokativní charakter.

„Většinou je to prostá provokace, nebo si tímto způsobem jen nějaký puberťák krátí čas. Žádné závažnější útoky proti Romům se z podobných podnětů převážně nevyklubou,“ uklidňuje Lubomír Kuzník ze Sdružení Romů Severní Moravy.