Počasí nejvíce zaměstnávalo silničáře v oblasti Beskyd a Javorníků na Vsetínsku. Během neděle měli už od rána v terénu všech jedenáct sypačů s radlicemi a další techniku v pohotovosti. Jenom na Soláni napadlo čtyřicet centimetrů mokrého sněhu.

„Silnice první třídy byly ošetřeny chemickým posypem. Všechny jsou mokré. Na některých zůstává sněhová kaše,“ uvedl včera odpoledne ředitel Správy a údržby silnic Valašsko Jaromír Kořístka.
Bez vážnějších problémů se obešla včerejší sněhová nadílka na Zlínsku.

„Od jedenácté hodiny dopolední byla v terénu veškerá naše technika, to znamená šestnáct vozidel. Pokud ale vím, žádné velké potíže nenastaly,“ uvedl ředitel zlínské Správy a údržby silnic Petr Hrančík. „Nejhorší byla situace v nadmořských výškách od pěti set metrů nahoru, například na Sirákově či Petrůvce,“ dodal.
Kvůli zhoršené sjízdnosti včera došlo i ke dvěma nehodám.

„První se stala hned ráno ve Žlutavě. Druhá navečer v Bratřejově, když řidič osobního vozu nepřizpůsobil rychlost jízdy mokré silnici a dostal smyk. Obě události se obešly naštěstí bez zranění,“ řekla zlínská policejní mluvčí Jana Bartíková.
Plno práce měli kvůli sněhu i na Slovácku.

Na Soláni byla až čtyřiceticentimetrová vrstva. Dopravní nehody, ke kterým v regionu došlo, byly naštěstí jenom lehčí

„Naše vozy vyjely do terénu kolem jedenácté hodiny, kdy bylo jasné, že sněžení jen tak neustane. Nejvíce práce nás čekalo v lokalitě označované jako Buchlovské hory, ale také na Rasové a dalších částech Kopanic. V neděli se o průjezdnost silnic staralo celkem čtyřiadvacet vozů,“ upřesnil ředitel Správy silnic Slovácko Rostislav Buchtík. Jisté obavy šéf silničářů vyjádřil kvůli možnému vývoji počasí v nočních hodinách. „Se soumrakem klesnou venkovní teploty možná až k bodu mrazu.

Je tedy možné, že v noci a k ránu nebude situace tak jednoduchá,“ poznamenal Buchtík. Řidiči, kteří nemuseli nutně vyjet, své „čtyřkolové miláčky“ raději nechali v teple garáží. „Chystali jsme se s rodinou do Brna poblahopřát dědovi k osmdesátinám. Kvůli počasí jsme ale raději zůstali doma a návštěvu vykonáme, až se počasí umoudří,“ krčil rameny nad studeným svatomartinským počasím Ivo Pavelčík z Uherského Hradiště.

Nepříjemné sněžení se nevyhnulo ani řidičům na Kroměřížsku. Dispečer Správy a údržby silnic vyslal v odpoledních hodinách do terénu sedm z dvanácti připravených vozů.

„Vyjížděli jsme hlavně na Bystřicko, Kostelansko a do Jestřabic, kde bylo potřeba shrnout sníh a silnice ošetřit posypem,“ uvedl výrobní náměstek Vladimír Ivan.

Kvůli špatnému počasí došlo také k několika dopravním nehodám. První z nich se odehrála za obcí Bezměrov směrem na Brno, kdy řidič Tranzitu dostal smyk a sjel z cesty.

Druhá nehoda se stala směrem na Střílky. „Řidička, která si netroufla kvůli vrstvě sněhu na silnici pokračovat v jízdě, zastavila u krajnice. Bohužel do ní narazilo druhé vozidlo,“ uvedl službu konající operační důstojník kroměřížské policie.