Z utopené osoby se vyklubala utopená Morana, která však byla od člověka na první pohled téměř k nerozeznání.

Vše začalo telefonátem pozorného obyvatele města, jenž vyburcoval jednotku profesionálních hasičů se člunem k zásahu na toku nedaleko železničního mostu přes Moravu v Uherském Hradišti.

„Zrovna jsem připravovala oběd, když jsem oknem, odkud mám řeku, jako na dlani, spatřila člun s hasiči, kteří někoho tahají z vody. Docela jsem se lekla, vypadalo to totiž, jakoby šlo o lidské tělo,“ sdělila očitá svědkyně akce Milena Marešová, bydlící ve Staré Tenici.

Její slova potvrdil mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček. „Velmi vážně vypadající výjezd hasičů skončil úsměvně. Od lidského těla téměř nerozeznatelný objekt objevený na hladině po několika desítkách minut jednotkou hasičů, byla postava Morany. Šlo tedy o planý výjezd, který však nelze považovat za zbytečný, neboť plovoucí silueta působila velmi přesvědčivě, jako lidské tělo,“ upřesnil Mitáček.

Zvyk pálit na Smrtnou neděli, nebo těsně před tímto dnem, jenž letos připadl právě na sobotu 20. března, Moranu či Mařenu, pochází z dávných pohanských dob a symbolizuje konec zimy. Více či méně spálená postava ze slámy, oblečená do šatů, končí poté ve vodě, která ji posléze odplaví.