Vzrostlé dřeviny jim totiž každoročně nabízejí samotní občané. Důvod? Stromů se potřebují zbavit, tak proč by nemohly posloužit zrovna jako městský vánoční strom.„Nabídek od obyvatel města máme mnohem víc, než můžeme využít,“ potvrdila Deníku například Pavla Zlámalová z odboru životního prostředí bystřické radnice.

Letos vánoční symbol převzali od významné místní zahradnické firmy, které strom rostl v zahradě. Jedná se o jedli bělokorou. „Technické služby ji v nejbližších dnech vsadí do země na náměstí,“ řekla Zlámalová.

Slavnostní rozsvícení stromu i výzdoby chystají v Bystřici na 3. prosince. „Tuto tradici máme zavedenou už třetím rokem,“ připomněl tamní starosta Zdeněk Pánek.Za pár let jim však obstarávání vánočního stromu odpadne definitivně. V centru města totiž roste statná douglaska. Zatím je ale pořád ještě příliš malá, aby se stala vánoční dominantou.

Problém sehnat strom nemají ani v Kroměříži. Smrk ztepilý tam pracovníci Kroměřížských technických služeb vsadili do země už v pondělí.„Vánoční dominanta Velkého náměstí měří asi dvanáct metrů. Smrk byl letos přivezen z Bílanské ulice, kde rostl na soukromém pozemku a jeho majitel jej městu daroval,“ informoval mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Slavnostní rozsvícení město plánuje na tento čtvrtek: připravena je totiž zábavná akce s názvem Než se rozsvítí vánoční strom, která začne dvoudenním jarmarkem lidových řemesel.„Součástí bude také tradiční vánoční sbírka. Lidé najdou pod stromem opět pokladničku, jejíž výtěžek bude letos použit na zájmové činnosti a víkendové aktivity dětí z Dětského domova Kroměříž,“ podotkl mluvčí kroměřížské radnice.

Také v Holešově obstarali strom z místního pozemku. V Koryčanech je pak zajištění vánoční dominanty maličkostí, o kterou se vlastně v podstatě nemusejí ani příliš starat.„Vzrostlý smrk nám totiž stojí celou řadu let na náměstí. Takže o dominantu máme snadno postaráno,“ uzavřel tamní starosta Zdeněk Šmela.