Například vánoční výzdoba v Kroměříži letos město přijde asi na dvě stě tisíc korun. „Tato částka zahrnuje montáž, demontáž, opravu a údržbu jednotlivých prvků, náklady na energie i instalaci vánočního stromu," zmínil mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Připomněl ale, že letos město zdobí úplně nová výzdoba, protože dosavadní osvětlení už prakticky dosloužilo. Díky LED technologii je osvětlení úspornější a vypadá moderně.

„Náklady jsou nižší než v případě původních žárovkových ozdob. Životnost bývá odhadována minimálně na pět až osm let, takže nakupujeme už i pro ty, kteří přijdou po nás," zmínila kroměřížská starostka Daniela Hebnarová.

Letos ale ještě radnice zaplatí o něco víc kvůli nové elektroinstalaci. „Rozpočtovým opatřením na ni bylo vyčleněno dalších čtyři sta tisíc, ta částka ale ani nebyla vyčerpána celá ," poznamenal mluvčí radnice.

Dodal, že vůbec nejvíc příslo se vánoční osvětlení městu prodražilo v roce 2006, kdy náklady činily devět set šedesát tisíc korun: po tomto roce už se ale začaly postupně snižovat.

Také v Rajnochovicích letos kupovali novou výzdobu. V malé obci na Bystřicku se ale obešli bez velkých investic.

„Do nových žárovek na vánoční strom jsme dali asi osm tisíc korun," pousmál se tamní starosta Antonín Uhřík. Žádnou další vánoční výzdobu podle něj v obci nemají a ani neplánují.

Bez vánoční výzdoby si sice řada lidí vůbec svátky v ulicích měst neodvede představit, někteří jsou ale výjimkou.

„Klidně bych se obešel i bez vánočního stromku. Raději ani nechci vědět kolik provoz takovéhoi osvětlení stojí. Rozhodně to nebude málo," míní třeba Andre Slugeň z Kroměříže.

Stejného názoru je i další Kroměřížan Libor Mlčoch. „Kdyby v ulicích vánoční výzdoba nebyla, tak by mi to vůbec nevadilo. Náklady na provoz jsou určité vysoké a měly by se investovat jinam. Jsem ten typ člověka, který by se obešel i bez celých Vánoc," pousmál se mladý muž.

I pro Jaroslava Hýska je výzdoba zbytečná. „Tuším, že ta nová stála zhruba milión korun a vzhledem k tomu, že vánoční trhy trvají jenom dva dny a lidé tím pádem nemají důvod jít do města, tak mi to přijde zbytečné," míní další z obyvatel města.

Někteří lidé z regionu ovšem na výzdobu ulic nedají dopustit.

„Když procházím městem, tak to ve mně budí správnou atmosféru. Nedokážu ale říct, kolik na to může stát elektřina. Pár desítek tisíc, možná i víc," krčí rameny Kateřina Veselá z Kroměříže. Podobný názor má i Petr Dřímal z Hulína.

„Jsem názoru, že každoroční výzdoba je tradicí a neměla by se podceňovat. Je to kouzlo Vánoc a když jsou cesty pokryty sněhem, tak je to nejlepší na romantickou procházku s přítelkyní," vysvětluje.

Autor: Marek Hořava