Ve Zlínském kraji zaznamenali hygienici zatím několik případů klíšťové encefalitidy a sedm desítek nemocných lymeskou boreliózou

Ohniska nákazy vznikají i vyhasínají

„Letos máme zatím potvrzeny jen čtyři případy klíšťové encefalitidy, z toho jednu u dítěte. U boreliózy evidujeme dvaasedmdesát onemocnění, ale jen 10 % u osob do 18 let," uvedla vedoucí protiepidemického odboru Zlínského kraje Hana Tkadlecová. Největší ohniska nákazy klíšťové encefalitidy v kraji jsou oblast Luhačovicka, Želechovických a Lipských pasek, okolí Vlachovic, Jankovic, Mařatic na Uherskohradišťsku a v minulosti také oblast Hrachovce na Vsetínsku.

„Centra nákazy encefalitidou většinou identifikujeme podle opakujících se případů onemocnění ze stejné lokality, případně se je snažíme potvrdit přímo vyšetřením klíšťat z podezřelých lokalit. Drobnými savci však mohou být klíšťata zanesena na kterékoliv místo, kde tak za příznivých podmínek může vzniknout nové ohnisko nákazy nebo naopak při nevhodných podmínkách mohou dosavadní ohniska nákazy takzvaně vyhasnout. Co se týká promořenosti klíšťat boreliemi, ta se pohybuje v kraji od 10 do 30 procent," dodala Tkadlecová.

Jak se člověk vypořádá s nemocemi od klíšťat a jejich následky, závisí na stavu organismu v době infekce.

Boreliózu lze dostat opakovaně

Proti borelióze, na rozdíl od klíšťové encefalitidy, neexistuje očkování a lze ji prodělat i vícekrát, protože existuje více druhů borelií. Hlídat by se pacient měl i poté, co boreliózu prodělá. „U každého člověka je ale individuální, jestli na sebe bude muset být po prodělání obou nemocí více opatrný. Vše závisí na průběhu a délce rekonvalescence," vysvětlil infektolog Jan Smýkal.

V případě boreliózy je nutné začít léčbu v časném stadiu, je však zbytečné utíkat k doktorovi hned po odstranění klíštěte. „Druhý den je místo přisátí vždycky zarudlé, je proto potřeba počkat dva až tři týdny, zda se objeví zarudnutí a červený flek a teprve potom začít s léčbou," radí Smýkal.

Dodal, že je také možné boreliózu prodělat a vůbec o tom nevědět. Někteří lidé totiž mají pozitivní protilátky proti boreliím, a nemají tak žádné potíže.

Aktivitu klíšťat lze zjistit na webu

Ilustrační fotoAktuální aktivitu klíštěte obecného v České republice a tím pádem i riziko nakažení mohou lidé zjistit z internetových stránek Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který předpověď vydává každé pondělí a čtvrtek. Podle odborníků se klíšťata vyskytují nejčastěji v listnatých a smíšených lesích a v porostech křovin s bylinným patrem a v porostech na okrajích vodních toků.

„Často se klíšťata vyskytují i v parcích, zahradách a na neudržovaných pastvinách. Výrazně méně jich je v jehličnatých lesích a v kamenitém prostředí," uvádí portál ČHMÚ.

Odborníci radí nosit světlé oblečení

Při návštěvě typických biotopů klíšťat odborníci doporučují zvolit oblečení z hladké světlé látky, ideálně s dlouhým rukávem a nohavicemi. Lidé by si neměli sedat a lehat v porostech, nevstupovat do křovin a bylinné vegetace, zejména na okraji lesa. Večer a ráno se prohlédnout a klíště případně odstranit. Repelent by měl být při návštěvě listnatých lesů samozřejmostí.

ANNA MACHÁČOVÁ