„Sehnat brigádu je v dnešní době těžké. Firmy jich moc nenabízejí a ty větší je mají například pro rodinné příslušníky nebo známé," míní ředitel Úřadu práce v Kroměříži Karel Smíšek.

A potvrzuje to například personální ředitelka kroměřížské Plastiky Jana Laštovicová. „Zaměstnanců máme hodně a jejich dětem se brigády nabízejí přednostně. Letos už tedy na nikoho zvenku místo nezbylo," konstatovala pro Deník personální ředitelka společnosti.

Velký zájem je mezi mladými lidmi o výpomocné práce v Arcibiskupském zámku a zahradách v Kroměříži. „Nejvíc studentů bereme na provázení zámkem, je to zhruba dvanáct lidí. Na výpomoc do zahrad pak něco kolem čtyř zájemců," říká tamní kastelán Martin Krčma.

Ročně se ale k tomuto přivýdělku hlásí až čtyřnásobek kandidátů. „Je o to opravdu velký zájem. Pokud by k nám tedy někdo na letní brigádu chtěl hlásit, měl by se začít zajímat už v září předchozího roku," upozornil Martin Krčma.

Poptávka o brigády sice na Kroměřížsku několikanásobně převyšuje nabídku, kdo však má opravdový zájem a začne se sháněním včas, alespoň chvilkový přivýdělek většinou najde.

„Sehnala jsem brigádu na Bajdě, ne však přímo na plavčici, na to je potřeba speciální kurz. Budu tam vypomáhat, bohužel ale jen na dva týdny," posteskla si Deníku osmnáctiletá Kateřina Kopůnová z Kroměříže.

Brigádu je nejlepší shánět aspoň rok dopředu

To například studentka kroměřížského gymnázia Hana Formánková prý se sháněním brigád nemá problém: na letošní prázdniny má hned tři druhy přivýdělku. „Je to ale jenom proto, že je mám z předešlých let a šla jsem tedy najisto," dodala dívka z Hulína.

Dříve si prý přivydělávala dokonce i mimo prázdniny a to hlídáním dětí. „Letos to už ale nedělám. Jednu brigádu mám u zmrzliny, kde jsem už několikátým rokem, budu uklízet u známých a také mám několik žáků na doučování," vyjmenovala.

Přivýdělek samozřejmě nehledají jen studenti, ale především lidé bez práce. Nezaměstanost v regionu ale podle ředitele kroměřížského Úřadu práce na jaře jako obvykle podstatně poklesla a na podzim pak zase naroste.

„Je to v návaznosti na organizování veřejně prospěšných prací, se kterými města a obce počítají. V létě je také více práce ve stavebnictví, sadařství nebo třeba zemědělství," dodal Karel Smíšek