Zvýšení nájmu u městských bytů přijde ve Zlíně postupně

Deregulace se dotkne více než dvou a půl tisíce z celkem3 268 bytů ve vlastnictví města. První změnu jejich obyvatelé pocítí v lednu příštího roku, kdy se nájemné zvedne z třiatřiceti na jednačtyřicet korun za metr čtvereční.

„Tato cena vychází ze znění zákona a koeficientu stanoveného ministerstvem pro místní rozvoj podle velikosti města, počtu obyvatel a dalších aspektů,“ upřesnil náměstek. Od roku 2011 by měla částka za metr čtvereční činit až 62,23 korun.

Samotní nájemci ovšem zvyšováním plateb, ať už postupně či najednou, příliš nadšeni nejsou. „Počítala jsem, pokud by se ceny změnily až o těch čtyřicet procent, že by se nám nájem zvedl o šest set korun měsíčně navíc. Zatím jsme na to s manželem dva, ale kdyby jeden z nás zůstal sám, tak už to neutáhne,“ podotkla například dvaaosmdesátiletá nájemnice jednoho z Morýsových domů ve Zlíně, která si nepřála být jmenována.

Jinak ale vidí situaci vlastníci bytů či domů. „Náklady na bydlení stále rostou, takže je logické, aby se zvedly i nájmy. Sama vidím, kolik musí člověk do údržby nemovitosti dát,“ zdůraznila Marie Šimonková, která bydlí v baťovském půldomku.

Zhruba sedm stovek zlínských městských bytů deregulace nezasáhne. „Netýká se to těch, jejichž výstavba nebo dostavba byla povolena po třicátém červnu 1993, třeba na Podlesí a Slezské. Tam již nyní platí lidé devětapadesát korun za metr čtvereční,“ dodal náměstek Kašný.

Zvýšení nájmu se nemusejí bát ani obyvatelé bytů zvláštního určení, tedy v domech s pečovatelskou službou nebo zlínském Domě na půli cesty.