Většina měst na Kroměřížsku ještě přesně neví, o kolik procent nájmy porostou. Městské rady, v jejichž kompetenci je finální rozhodnutí, budou o této otázce teprve jednat. „Pro rok 2009 můžeme zvýšit ceny až o 35 procent. Jak to ale bude ve skutečnosti, o tom rozhodne městská rada koncem srpna,“ prozradila mluvčí bystřické radnice Barbora Janečková.

Zatím to však vypadá, že nejvíce si připlatí lidé v Morkovicích. „U bytů se sníženou vybaveností poroste nájemné o 43 procenta a u těch ostatních o 38,9 procent,“ řekl morkovický starosta Pavel Horák. Lidé tak za byt o rozloze 65 metrů čtverečních zaplatí až o 520 korun měsíčně více.

Podle Horáka současné nájemné nestačí ani na údržbu. Na tom se shodují i ostatní města regionu. „Nájemné nepokryje ani běžnou údržbu. Město se ale o domy starat musí, takže na to doplácíme“ uvedl místostarosta Hulína Petr Polák.

Tamní radnice proto už většinu bytů s regulovaným nájemným prodala. Sto čtyřicet bytů, které městu ještě zbyly, čeká podobný osud. Ke stejnému kroku přistoupila i Chropyně. „Rada letos rozhodla o prodeji asi sta obecních bytů,“ informoval Dalibor Kondler ze Správy majetku Chropyně.

Zdražovat budou po letech také Koryčany. „Zatím nevíme přesně o kolik, ale bude to v rozmezí 10 – 30 procent,“ naznačil Milan Klemm z Bytového hospodářství Koryčany.

Města, která o zvýšení činží uvažují, většinou schválí jejich nejvyšší možný nárůst. „Jsem zastáncem toho, aby nájemné zdražilo o maximální možnou částku, kterou udává vyhláška,“ sdělil holešovský starosta Zdeněk Janalík.

Stejného názoru jsou i radní v Kroměříži, kde podle místostarosty Petra Sedláčka zatím vždy rostlo nájemné o nejvyšší možnou částku.

Kroměřížská městská rada schvaluje zvyšování činží obvykle na dva roky dopředu. Už loni tedy rozhodla, že metr čtvereční bude od ledna 2009 za 34,34 koruny. Oproti letošku je to nárůst asi o 27 procent. „V září však ještě budeme pracovat s novou tabulkou. Je tedy možné, že to nakonec bude ještě víc,“ dodal Sedláček. Podle jeho slov je však už teď jasné, že v roce 2010 bude nájemné v obecních bytech 43 koruny za metr čtvereční.

Regulované nájemné nejspíš poroste i v dalším roce. Radnice totiž mohou zvedat činži tak, aby na konci roku 2010 nájem tvořil pět procent z celkové ceny bytu. Od ledna 2011 bude výši činže určovat dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem.

Tereza Verbíková