Na mladíka onanujícího v pátek po poledni v hradišťských Smetanových sadech upozornili na lince 158. „Strážníci zjistili, že se jedná o 24letého místního mladíka, který se tam, svlečený do naha, před kolemjdoucími ukájel,“ uvedla hradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková. Nestyda proto neunikl předvedení na služebnu, kde si vyslechl podezření z trestného činu výtržnictví, za nějž mu hrozí až dvouletý pobyt ve vězení.

Druhý případ, sice neskončil v policejních statistikách, stojí však také za zmínku. Jeho svědkem se stala Milena Marešová z Uherského Hradiště. Ta v neděli dopoledne projížděla po cyklostezce v blízkosti golfového hřiště v Ostrožské Nové Vsi. Ve chvíli, kdy se blížila ke zúženému úseku a musela zpomalit, všimla si muže sedícího na kole. Problém byl v tom, že chlapík neměl kromě trička na sobě vůbec nic a v pohodě z cyklostezky pozoroval mladá děvčata hrající golf. „Obnažený člověk na nedalekém koupališti by mě nepřekvapil, ale „oblečení“ tohoto cyklisty mě vyvedlo z míry,“ prozradila Marešová. Tento případ, ale podle policejní mluvčí nejspíš nebyl trestným činem. „Posuzování bývá velmi individuální, avšak praxe je taková, že pokud není svědkem tohoto typu jednání nezletilé dítě, nebo pokud u něj není patrný sexuální motiv, jde skutečně pouze o přestupek potrestaný pokutou,“ konstatovala Zámečníková.

Exhibicionismus patří podle psychiatra Vítězslava Kouřila mezi nejméně rizikové úchylky a ve většině případů svědkům nehrozí nebezpečí. „Jde převážně o lidi, které uspokojuje šok a údiv, jež dávají najevo kolemjdoucí. Je to ale nepříjemné a obtěžující a na místě by tomu bylo učinit přítrž tím, že dotyčného nasměřujeme do náručí odborné lékařské péče,“ poznamenal Kouřil.