O lépe vybavené pokoje zlínské krajské nemocnice je značný zájem. „Dva takové pokoje pro maminky v šestinedělí na gynekologicko- -porodnickém oddělení jsou obsazeny pořád. V dětském oddělení je o nadstandardní pokoj také velký zájem, a to zejména u rodičů malých dětí," uvedla mluvčí nemocnice Karla Havlíková.

Za 600 Kč

Hodně využívaný je podle ní také pokoj na interním oddělení. Pacienti, kteří jdou na plánovaný výkon, si ho na daný termín dokonce rezervují, dodala Havlíková. Za lépe vybavený pokoj se platí 600 korun denně.

Z nadstandardních výkonů je ve Zlíně zájem například o čočky při operaci šedého zákalu, zejména o různé typy se speciálními filtry, o čočky korigující astigmatismus a o čočky multifokální, které umožňují vidět na dálku i do blízka po operaci.

„O nadstandard měla zájem asi polovina pacientů, kteří prošli očním oddělením," řekla Havlíková. Naopak o lehčí plastovou fixaci místo klasické sádry projevilo v lednu zájem ani ne deset pacientů.

Podobně je tomu ve Vsetíně. „Zájem o lehčené sádry je poměrně malý. Naopak výrazný zájem mají pacienti v případě aplikace nadstandardních nitroočních čoček. Chtějí, aby jejich problémy se zrakem byly řešeny co nejkvalitněji," řekla mluvčí nemocnice Lenka Plačková.

Více než polovina implantací nitrooční čočky je prováděna právě s nadstandardním materiálem. Mezi vyhledávané placené služby patří v tamní nemocnici také termoterapie či kineziotaping, odborná aplikace pásky, která snižuje bolest, pomáhá sportovcům a lidem po úrazech.

Ve valašskomeziříčské nemocnici je podle její mluvčí Hany Szotkowské zájem o nadstandardní služby mizivý.

„Například o odlehčené sádry projevili zájem za celý minulý rok pouze tři lidé. Zájem je jedině o nadstandardní pokoje. Příjmy z nadstandardních služeb v porovnání s celkovými příjmy nemocnice jsou proto zcela zanedbatelné," řekla mluvčí.

Také v Uherském Hradišti jsou často využívané nadstandardně vybavené pokoje, platí se za ně od 200 do 500 korun. Pacienti vyhledávají i kosmetické služby a ošetření na kožním oddělení či služby očního oddělení a ortopedie. Lepší vybavení pokoje si za 360 korun rádi zaplatí také lidé hospitalizovaní v Kroměříži.

„Zájem je také na gynekologicko-porodnickém oddělení o využití inhalačního analgetika, které výrazně pomáhá snížit vnímání porodní bolesti," uvedla mluvčí nemocnice Veronika Klímová.