Rekonstrukce Nadsklepí se ale dotkne i ostatních prostor. „Kino je nyní jednoúčelové, funkční jen od páté do desáté hodiny. Po rekonstrukci by mohl být sál v provozu od rána,“ vysvětlil starosta Kroměříže Miloš Malý.

Cílem oprav ovšem podle něj není převést kulturní život z Domu kultury či jiných zařízení do Nadsklepí. „Chtěli bychom tím hlavně konzervatoři umožnit, aby měla nějaký důstojný prostor, ve kterém by studenti trénovali a pořádali absolventské koncerty,“ přiblížil Malý.

Rekonstrukcí ale chce město vyjít vstříc hlavně známějším hudebníkům. „Často odmítají přijet, protože Dům kultury neodpovídá jejich představám, je totiž určený spíš pro divadlo. Máme tu sice i další sály, například na zámku, ale ty nejsou provozovatelné v chladném období,“ upozornil starosta.

V sále kina bude v prvé řadě snížen počet z dnešních 340 sedadel na 260 míst, která budou pohodlnější a prostornější. Návštěvníci si tak budou moci dopřát většího komfortu.

„Nové využití najde i dnes nevyužitá místnost v prvním patře budovy kina, kde vznikne přednáškový sál,“ poznamenal mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Proměnou podle něj projde také vestibul s pokladnou a zázemí budovy. Kdy budou zahájeny první práce na přestavbě, zatím radní netuší, odhadují to na červen.

„Máme přislíbeno dvacet milionů z Evropské unie, město dodá deset. Nejprve je ale musíme sehnat. Předpokládáme, že bychom si trošku pomohli prodejem polí, které už nepotřebujeme,“ dodal starosta Kroměříže.

Zahájení prací podle něj závisí na celé řadě dalších záležitostí. „Musíme provést dokumentaci a výběrové řízení,“ vysvětlil Malý.

Ve vyšší návštěvnost po přestavbě doufá i správce a provozovatel kina Karel Šafařík. „Nyní si k nám cestu během celého roku najde zhruba osmadvacet tisíc lidí. Za rekonstrukci budu samozřejmě rád,“ řekl Šafařík.

Podle plánů by se promítání filmů mělo konat na rozdíl od nynějška jen šestkrát do týdne, a jeden den bude patřit jiným kulturním akcím.