„Je to jediná stížnost na volby. Jakmile rozhodnutí padne, bude následovat tisková konference,“ uvedla na dotaz Deníku mluvčí Nejvyššího správního soudu Lucie Nechvátalová.

Šojdrová výsledek předvídat nechce. „Upřímně bych byla ráda, kdyby na to měli klid a cítili se v tom rozhodování svobodní," reagovala politička. "Nevěděla jsem, že je možné udělat tolik chyb. Mám pochopení pro lidskou chybu, ale když se stane, musí se napravit,“ doplnila.

Šojdrová v červnových volbách do evropského parlamentu neobhájila svůj třetí mandát. Pokoušela se o to z devátého místa kandidátky koalice Spolu, k úspěchu jí scházelo 616 hlasů. Proto podala návrh na zneplatnění mandátu Ondřeje Koláře, který byl zvolen jako šestý, tedy poslední europoslanec koalice.

Jeho názor na krok Šojdrové zjišťujeme. Sama politička tvrdí, že jej přijal s pochopením.

Přepočet hlasů pomohl k mandátu i Kupkovi

Fakt, že ji na nesrovnalosti upozornili sami voliči považuje za přirozený jev. Zprávy má od lidí ze Zlínského a Jihomoravského kraje, a Prahy. „Preferenční hlasy jsou pro voliče důležité a snad je právě to na volbách baví. Takže kontrola ze strany voličů je ta nejlepší, jak se ukazuje.“

Podobná situace nastala v roce 2017, kdy soud vyhověl stížnosti na výsledek voleb a nařídil jejich přepočítání. To nakonec zajistilo mandát v poslanecké sněmovně středočeskému kandidátovi ODS Martinu Kupkovi, kterému původně scházelo 104 preferenčních hlasů.

Šojdrová by v budoucnu ráda viděla u voleb elektronický systém hlasování. „Neznám v tuto chvíli přesné finanční náklady, ale zajistit regulérnost voleb, zvlášť, když volíme téměř každý rok, je velmi důležité,“ mínila.

Vybrali jsme pro vás: