Zhruba od počátku loňského roku se firma potýkala s důsledky krize, v polovině roku pak v ní byl vyhlášen úpadek a následně ustanoven insolvenční správce.

Na blížící se volbu nového kupce se ale řada nynějších zaměstnanců Magnetonu dívá prozatím rozpačitě.

„Těžko říct, co pak bude. Záleží na tom, v jakém světle se nový majitel ukáže. I on ale každopádně naši nynější situaci hned tak nevyřeší. Řekl bych, že je to dohodová záležitost,“ myslí si například Milan Sečka.

Brzké nastolení klidu v podniku si zase přeje jeho spolupracovnice Anna Olšovská z Kroměříže.

„Všichni teď žijeme v takové nejistotě. Každý by už proto chtěl, aby byl klid, měl záruku stálého místa a aby se vytvořilo co nejvíce nových pracovních míst,“ říká žena.

Mezi zaměstnanci se ale najdou i tací, kteří jsou s nynější nelehkou situací docela spokojeni. „Nechal bych to postaru, mě se líbí, jak to bylo. Jsem spokojený a kdyby se situace zklidnila, bylo by to ještě lepší,“ prohlásil muž, který si ale nepřál uvést jméno z obavy o své místo.

Výběrové řízení na kupce chce insolvenční správce Petr Bernátek, který nyní stojí v čele podniku, vypsat co nejdříve.

„Nechci jej v žádném případě zdržovat. V mém zájmu je prodat Magneton co nejdříve jako funkční podnik. Možná řízení vypíšeme už tento týden nebo příští,“ krčí rameny Bernátek.

Plánovaný zásadní krok nemůže prozatím prý zrealizovat kvůli vyřizování nezbytných záležitostí po vynesení rozsudku nad žalobou týkající se vyvedení ochranných známek a patentů z firmy.

Stížnost byla před časem podána původním vlastníkem, firmou GLOBin. Soudci ji shledali jako neoprávněnou.