Vysoké úrokové sazby podstatně zpomalily výstavbu nových domů a bytů. Jednou z firem, na které to dopadá, je tradiční český dodavatel nábytku z ohýbaného dřeva TON. Prudký růst nákladů a pokles nových objednávek z Česka i ze zahraničí ho nutí propouštět. Posledního června odchází z podniku 93 zaměstnanců.

„Je to o třetinu méně, než jsme ohlásili úřadu práce, i tak nás mrzí každý zaměstnanec. Vždyť ještě loni jsme je pracně sháněli. Musíme však chránit podnik pro případ, že se globální ekonomické obtíže budou protahovat,“ uvedl generální ředitel podniku Milan Dostalík s tím, že poslední tři roky jsou pro firmu jako na houpačce.

Covid, inflace, energie a propad zakázek

„Nejprve covid-19, pak krátké oživení poptávky a nedostatek a zdražování energií a surovin a nyní propad zakázek v důsledku inflace a vysokých úrokových sazeb,“ vysvětlil ředitel.

Energie bystřickému výrobci ohýbaného nábytku zdražila osminásobně, cena dřeva vzrostla o 40 procent u bukového, u dubového dokonce dvojnásobně, chvílemi i trojnásobně.

Račín je minulostí. Poslední domy bývalého ghetta šly k zemi. Město v současnosti bude jednat o budoucím využití této lokality.
Budoucnost dříve problémového Račína: město plánuje Domov se zvláštním režimem

„Tato mimořádná situace nahrává společnostem, které vyrábí mimo Evropu. TON jako plně českou firmu strmý růst výrobních nákladů v Evropě silně poškozuje. Nejde jen o energie, téměř poloviční podíl našich celkových nákladů tvoří platy a vysoké odvody na zdravotní a sociální pojištění,“ konstatoval Milan Dostalík.

V rámci úspor už firma některé investice pozdržela, jiné naopak urychlila. Například rozvoj stolové dílny či investice do obnovitelných zdrojů energie, které by měly ušetřit peníze za elektřinu a zlepšit ekologii provozu.

„Velmi by nám pomohl kurzarbeit, apeluji na vládu, aby jeho zavedením pomohla zmírnit hrozící vlnu propouštění v celém průmyslu,” dodal Milan Dostalík.

Společnost TON (zkratka slov Továrna na ohýbaný nábytek) je česká firma sídlící v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku, která se zabývá výrobou nábytku z ručně ohýbaného dřeva. Továrnu vybudoval se svými syny truhlář, vynálezce a návrhář nábytku Michael Thonet. Podnik za svou historii několikrát změnil vlastníka i název, ten současný nese od roku 1953.