„S příchodem jara se ve větší míře rozjíždějí práce v oblasti služeb, především pohostinství, také profese prodavačů, dále oblast úklidových prací, stavebnictví, zemědělství nebo lesnictví," informoval ředitel Úřadu práce v Kroměříži Karel Smíšek.

Zmínil, že zaměstnavatelé už ale nemají povinnost hlásit úřadu práce volná místa. Většinou tak ani neiformují o požadavcích na letní brigády. „Úřad práce letní brigády studentům nezprostředkovává. Nabídka sezonních prací pro studenty je tak dlouhodobě minimální," zdůrazňuje ředitel.

Pokud zaměstnavatelé studenty na letní brigádu vůbec zaměstnají, tak to bývají obvykle rodinní příslušníci stálých zaměstnanců.

Jana Raková z Přílep dlouhodobě brigádničí tak, že pomáhá v kuchyni. „Jsem sice ráda, že něco mám, ale spokojená moc nejsem," podotýká studentka střední školy v Kroměříži.

Nabídka brigád je však mizerná. „Kamarádi často nemohou nic sehnat, místa se většinou rozdělí opravdu jen mezi rodinné známé," dodává Raková.

Studentka olomoucké univerzity Michaela Horáková se o brigádu starat nemusí. „Brigádu mám naštěstí v rámci školy. Další přivýdělek by se samozřejmě taky hodil, ale když už mám aspoň nějaký přes školu, asi dál hledat nebudu," přiznala Horáková.

Naopak dvacetiletá Eva Machová si svou brigádu hledala několik měsíců dopředu. „Potřebuji si vydělat na studium, a tak jsem hledala něco, kde si vydělám trochu více peněz. Nakonec jsem nenašla nic, tak jedu do Anglie starat se o děti," svěřila se studentka vysoké školy v Brně.

Firmy i živnostníci na Kroměřížsku vědí, že zájem o brigády je. Ale poptávka několikanásobně převyšuje nabídku. Například v cukrárně Vendula v Holešově už mají dávno plno. „Zájem je velký, ale já mám už plný stav. Mám stálé brigádnice a další musím odmítat. Pro mě je to však výhoda, že nemusím zaučovat nové brigádníky," vysvětluje provozní Lucie Herníková.

V Arcibiskupském zámku v Kroměříži přijímali v letošní sezoně dvacítku brigádníků, ale i tam už mají plno . Běžně se tam zájemců o sezonní práci hlásí až pětkrát tolik. Nejčastěji obsazují pozice dozorců výstav, průvodců anebo zahradníků.

„Umožňujeme i absolvování školní praxe a přijímáme také dobrovolníky. Pokud se student jednou uvolní na dva až tři týdny dobrovolné stáže, má pak samozřejmě do další sezony velkou výhodu," upozorňuje kastelán Martin Krčma. Podle něj se tak běžně stává, že se z dobrovolníka časem stane nejenom brigádník, ale i zaměstnanec.

„Snažíme se o navazování dlouhodobé spolupráce, aby se z praktikanta stal během několika sezon u nás profesionál," vysvětluje kastelán. Reference ze stáže nebo brigády na zámku v Kroměříži jsou přitom uznávané i na jiných hradech a zámcích v republice.

Jiná je třeba situace na koupalištích. Pokud totiž chcete dělat například plavčíka, musíte absolvovat speciální kurz. „Pro letošní rok ještě nemáme uzavřený výběr brigádníků, plavčíků totiž není mnoho. Výcvikový kurz je totiž dost náročný," dodal ředitel organizace spravující koupaliště v Hulíně Jaroslav Rosypal.