Tvoří ji umělecké a dekorativní věci, ale i předměty ryze praktické, jako jsou například kamna, židle či mříže. Nechybí však ani obrovské monumentální plastiky.

"Ty mimo naše domácí expozice běžně nevystavujeme. Přeprava a demontáž je totiž velmi náročná. Docela mě to děsilo, obávala jsem se technických problémů. Naštěstí vše dopadlo dobře," oddechla si Eva Nečasová, ředitelka Muzea Blanska, které do Bystřice své exponáty zapůjčilo. Podle ní má blanenská umělecká litina v oboru nezastupitelné místo. "Je jednou z vůbec nejslavnějších v republice. Je dobře, že ji budou moci vidět lidé i někde jinde," dodala Nečasová.

Páteční vernisáž si nenechal ujít ani olomoucký arcibiskup Jan Graubner. "Musím říct, že tato tematika je mi svým způsobem blízká. Můj děda se totiž umělecky železem zabýval. Některé věci jsme měli doma a měli jsme k tomu osobní vztah. Koneckonců i mí předchůdci v úřadě se tímto zabývali. Například kardinál Rudolf Habsburský založil frýdlantské železárny, kde se dělalo mnoho takovýchto odlitků. Možná, že i v Bystřici se najde nějaký tamní výrobek, třeba litinová kamna," poznamenal Graubner.

Bystřickou výstavní sezonu zahájila expozice blanenských slévaren

Blanenská litina se do Bystřice dostala zásluhou náměstka sléváren Bohumila Řičánka. "Pochází z nedalekého Chvalčova. Jinak my spolupracujeme s bystřickou radnicí. Máme zájem se podílet na rekonstrukci zámku," uvedl majitel a generální ředitel sléváren Milan Hlaváč s tím, že firma se již od dob svého založení v 17. století zaměřuje na architekturu. "Naše výroba uměleckého lití zapadá do historické oblasti. Snažíme se, aby všechny prvky měly nádech historie, byť se použije současná technologie," doplnil Hlaváč s tím, že momentálně společnost pracuje na zajímavé zakázce pro Slovensko. "Zhotovujeme největší sochu, jaká se kdy v Česku dělala. Jde o bronzovou sochu symbolu slovenského odboje Štefánika ve výšce necelých osmi metrů. Bude stát v Bratislavě poblíž otočného mostu u Dunaje. Hotova by měla být v říjnu, instalovat se bude příští rok na jaře," přiblížil Milan Hlaváč.

Bystřická expozice, zobrazující slévárenské umění, bude na tamním zámku k vidění až do13. května.