Většina majitelů stavebních firem se shoduje na tom, že tržby za leden jsou vporovnání skoncem uplynulého roku slabší, ale přímo vnové daňové reformě příčinu nevidí.

„Počátek roku je horší, ale to platí pro každý rok, nejen pro ten letošní. Obrázek otom, zda se nová reforma podepsala na tržbách, si udělám až vbřeznu po odevzdání daňového přiznání,“ řekl technik holešovské stavební firmy Tomšů OtoVajgl.

Až opadesát procent nižší tržbu čeká tento měsíc imajitel stavebnin vHulíně Jaroslav Mácha. „Situace je mnohem horší než na podzim. Myslím, že se lidé zatím ještě bojí zimy a tak se stavebními pracemi čekají. Předpokládám, že se situace zlepší nejdřív vbřeznu,“ míníMácha.

Jeho slova potvrzuje imajitel Stavebního bazaru vLutopecnách Lukáš Ryšánek. „Obrat vlednu a vúnoru je vždycky slabý. Nakupovat lidé začínají zase většinou až na jaro,“ uvedl podnikatel.

Jsou však iti, kteří si na situaci příliš nestěžují. „Myslím, že tržby zůstávají na stejné úrovni, jako na konci roku. Vzimě jde nejvíc na odbyt většinou izolační materiál a ten, který se používá do vnitřků staveb,“ nastínil majitel Stavebnin zKroměříže-Bílan PetrNovák.

Vrealitních společnostech je poptávka ze strany lidí také stejná. „Na to, abychom mohli něco hodnotit, uplynulo zatím ještě málo času, ale zdá se, že se celkem nic nezměnilo,“ zhodnotil vedoucí makléř kroměřížské společnosti REAiA Consulting Jan Šošola. Podle něj si lidé nejspíš uvědomují, že ivtéto době, kdy situace na světové burze není příznivá, je investice do nemovitostí nejmoudřejší.

Vklidu zůstává ispolumajitel chropyňské realitní kanceláře Antonín Rybníkář.

„Zatím je to stejné. Situace je dána nabídkou a poptávkou. Je fakt, že leden bývá vždycky klidnější, přesto jsem nezaznamenal výrazný pokles zájmu obyty a domy,“ uvedl Rybníkář.