Oslav se účastnili také zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Sdružení válečných veteránů, České obce legionářská a další organizace a kluby.
„Zavzpomínat přišly také děti z místní školy nebo zástupci města Hulín a sousední obce Skaštice, kam byla většina břestských mužů 5. května odvelena před rozhodujícími boji," řekl Deníku starosta obce Jaromír Navrátil.
První částí programu byla prohlídka vojenské techniky u školy, pietní akt pak byl zahájen u pamětní desky partyzána Josefa Kvasničky, který na těchto místech před sedmdesáti lety zahynul. Následně se pak dlouhý průvod přesunul na hřbitov, kde položil věnce u hrobu dvanácti padlých československých vojáků.
„Válka změnila osudy milionů lidí na celém světě. Naše svoboda nepřišla sama, byla vykoupena za cenu velkých ztrát nejen materiálních, ale hlavně obětí na lidských životech. Jako každoročně jsme tedy uctili památku dvanácti mladých mužů, příslušníků prvního československého armádního sboru, kteří jen několik hodin před koncem nejhorší války v dějinách položili své životy v naší obci," poznamenal starosta.
Události, které si v obci každý rok připomínají, nás podle něj naučily vážit si svobody.
„Předávejme je i mladé generaci na věčnou pamětí, aby i oni došli k poznání, že svoboda a mír v naší zemi nejsou samozřejmostí, jak můžeme vidět jen pár stovek kilometrů od našich hranic," dodal.
Na vzpomínkovou akci přijel také přímý účastník bojů o Břest Jan Ihnatík, který byl před sedmdesáti lety plukovníkem.
„Cesta sem byla velmi trnitá a posetá oběťmi. Bylo potřeba překonat celé Slovensko, vyšplhat se na kopce ve výškách třináct set metrů i výše. Na cestě jsme ztráceli mladé lidi, byly to těžké boje. Krok za krokem bylo ale potřeba pokračovat dál," zavzpomínal přímý účastník tehdejších bojů.
Když jejich hlídka pronikla na okraj Břestu, byli prý protivníci nejdříve vyplašeni, neutekli ale daleko. „Skryli se a plnili úkoly svých velitelů, a to za každou cenu neustoupit a pozabíjet klidně celé rodiny v našich domovech. Ve večerních hodinách 7. května ale boje skončily. Druhý den jsme se vzpamatovali a pokračovali dál směrem na Prostějov, kde bylo ještě nutno bojovat. Následujícího dne už byl však vyhlášen mír. Rozpoutala se ohromná palba do vzduchu světlicemi a cvičnými náboji, tak druhá světová válka skončila," vzpomínal voják.
I pak ale samozřejmě drobné šarvátky pokračovaly a Němci dál způsobovali ztráty na životech.
„Jsem šťastný že o tom mohu promluvit a podívat se na krásu našich dětí. Přeji jim, aby vyrůstaly v míru a byl konec válkám na celém světě, protože kdo tu strašnou válku prožil, nezapomene a bude odsuzovat každého válečného štváče," dodal pamětník.
Zástupci Břestu a Hulína v pondělí ještě uctili památku padlých u mohyly mezi obcí a zmíněným městem, na této trase se také předvedla kolona čtvrtého úderného praporu.