„Ještě že už je léto. Už zhruba tři měsíce zkoušíme domů dostat našeho dvorního plynaře, aby se podíval na náš špatný kotel. Jenže on je pořád ve světě a další jsou na tom s časem podobně,“ postěžovala si Deníku například Alena Chytilová z Kroměříže.

V podobných situacích se přitom ocitá stále více lidí. Drobní řemeslníci a živnostníci totiž mnohdy vezmou zavděk nabídkou firem, které jim jsou schopny trvale zajistit práci.

Jenže tyto společnosti mají většinou poněkud odlišnou cílovou skupinu zákazníků. „Poptávka po drobných řemeslnících mezi lidmi samozřejmě je, avšak je to přece jen složitější. Velké firmy totiž zpravidla sáhnou spíše po větších zakázkách, a tak se jich často nedostává. Je sice pravda, že v době krize kolikrát firmy nepohrdly ani menšími pracemi, avšak to byly spíš výjimky,“ vysvětluje vedoucí oddělení zaměstnanosti a zástupkyně ředitele krajské pobočky úřadu práce Miriam Majdyšová.

Přesto prý však drobní řemeslníci, kteří tu vždy budou především pro obyčejné lidi, hned tak nezmizí. „Jen v posledním roce jsme v regionu podporovali dva takzvané hodinové manžely,“ dodala Majdyšová s tím, že tito pracanti mnohdy zastanou role hned několika profesí.

Také specialista portálu Práce.cz Jiří Kocourek připouští, že od začátku roku zájem o drobné řemeslníky mezi firmami vzrostl. „Hledají například dělníky do výroby, opraváře, truhláře, zahradníky, uklízeče, obsluhu strojů a další. Ve Zlínském kraji nyní nabízí 206 společností zhruba 700 pracovních pozic, které odpovídají řemeslné práci,“ naznačil Kocourek.

Pokud firmy řemeslníka nenajdou, mnohdy prý řeší některé projekty krátkodobou výpomocí nebo spoluprací s konkurenční firmou. Poptávka po šikovných ručičkách však podle odborníků bude ještě sílit.

„Jak se říká, slovní spojení zlaté řemeslo bude stále fungovat. U dnešní mladé generace převažují ti, kteří chtějí studovat. Na trhu práce tak ale vzniká mezera po řemeslnících, technicích a podobných typech profesí. Kvalitní a šikovný řemeslník by se měl na současném trhu práce uplatnit,“ míní Kocourek.