Seznámit se mohli také vzájemně se svými zálibami, zároveň měla akce motivovat sociálně znevýhodněné mladé lidi k objevování svých možností a schopností.
„Děti mají mnohdy předsudky o jiných národnostech. Chtěli jsme, aby se poznali a od některých předsudků upustili na základě vlastních zkušeností a udělali si vlastní názor. Dále šlo také o integraci dětí z dětského domova, které se na takové akce běžně nedostanou," upřesnila koordinátora projektu Alena Jeslínková z Mezinárodního vzdělávacího centra GEMS.
Pobytu se zúčastnilo také pět chlapců z Dětského domova se školou z Veselíčka. Akci v Hostýnských vrších si všichni náramně pochvalovali: Tomáš, Antonín, Ondřej, Vítek a Adam byli rádi hlavně za nové kamarády a zdokonalení angličtiny.
„Naučil jsem se anglicky více, než ve škole. Přineslo mi to také nové známosti," prozradil svůj osobní přínos z akce Tomáš.
Dorozumívání bylo mezi návštěvníky podle Aleny Jeslínkové zprvu rozpačité. Ledy však byly brzy prolomeny a mezi sebou se všichni domluvili.
„Děti si udělaly slovníček se základními slovy ve všech jazycích. Prolomilo to obavy a ostych a problém to nakonec nebyl," vysvětlila Alena Jeslínková.
Pro účastníky akce byl po dobu pobytu připraven pestrý program: hráli týmové hry, sportovní soutěže a při výtvarných aktivitách vyzkoušeli svůj um a cit.
Účastníci se během týdenního pobytu v Hostýnských vrších seznámili i s místními historickými památkami a podnikli celodenní výpravu po horských hřebenech na Svatý Hostýn. Během společenských večerů pak představily jednotlivé skupiny svou zemi a seznámily ostatní s historickými i kulturními tradicemi.
„Všem zúčastněným se program velmi líbil. Děti si připravily prezentaci o své zemi, akce byla zaměřen na neformální vzdělávání. Každý představil svou zemi a tradiční zvyky, vyzkoušeli si tak například mazurku a další tradice. Každý národ měl svůj večer," vysvětlila Alena Jeslínková.
V sobotu odpoledne se zahraniční účastníci přesunuli do Prahy a před odletem do svých zemí si prohlédli nejvýznamnější kulturní a historické památky hlavního města.
Setkání na Tesáku je jednou ze společných aktivit tří organizací: Gruzínské Mládeže pro Evropu, Rumunské Organizatia tinerilor cu Initiativa a Mezinárodního vzdělávacího centra GEMS Česká republika ve spolupráci s Dětským domovem se školou Veselíčko. Podstatnou část zajišťoval tým pracovníků a dětí z Dětského domova Veselíčko v čele s Marií Lukášovou, akce se uskutečnila za podpory Evropské unie a ministerstva školství a mládeže, finančně ji podpořila Česká národní agentura programu Mládež v akci.