„Nepřijde mi fér, aby se na gastronomickou školu skládaly stejné přijímačky jako třeba na gymnázium," tvrdí pro Deník například čtrnáctiletá Denisa Říkovská z Kroměříže, která zamíří k přijímačkám už příští rok.

Naopak někteří rodiče za nápadem na jednotnou zkoušku stojí. „Poslední dobou mám pocit, že dnešní maturanti netuší, kdo napsal O pejskovi a kočičce. Což je docela smutné, proto souhlasím s přísnějšími kritérii na střední," říká třiatřicetiletá Klára Mišinová z Holešova.

Následující ročníky narození budou hodně silné, do lavic poputuje víc dětí. Větší počet přihlášek ke studiu už letos evidují třeba v Centru odborné přípravy technické (COPT) Kroměříž.

„Přihlášek máme o zhruba padesát víc než loni. Už teď mohu říci, že budeme mít nejméně jednu třídu navíc," potvrzuje tamní ředitel Bronislav Fuksa. Dodal, že zájem studentů školu samozřejmě těší.

„Pokud budou přijímačky jednotné a s pevně danými kritérii, mohou systému vzdělávání jen prospět," míní ředitel kroměřížského COPT.

Podle něj je tlak na maturitní vzdělávání vysoký a mnohdy se pak na tyto obory dostávají i žáci s minimálními studijními předpoklady.

„Požadavky na kvalitu absolventů rostou hlavně ze stran firem. Proto dlouhodobě spolupracujeme s významnými zaměstnavateli regionu a jejich požadavky se snažíme realizovat. Neučíme pro školu, ale pro život," říká ředitel.

Gymnázium Kroměříž letos vyhlásilo ještě druhé kolo přijímaček: posílat přihlášky ke studiu tam děti mohly do 12. května.

„Do jedné třídy čtyřletého oboru přijímáme osmadvacet žáků a do dvou tříd osmiletého oboru šestapadesát žáků," doplnil tamní ředitel Josef Havela.

Sám pak dodal, že pokud budou pro všechny školy jednotné přijímačky povinné, a to i pro soukromé školy, on s nimi osobně souhlasí.

Také o kroměřížskou Tauferovu střední odbornou školu veterinární je letos velký zájem: přihlášku podalo 228 uchazečů a z toho přijímají devadesát studentů.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ

„Je více než jisté, že kvóty zaplníme v prvním termínu, takže druhé kolo letos nebude," dodala tamní ředitelka Blažena Kubíčková.