Mottem večerní přednášky bylo heslo Řidiči mají práva. Rady o tom, jak komunikovat s policií, nenechat se zahnat do kouta a co vše lze využít při porušení zákona si přišla vyslechnout zhruba stovka lidí.

Podle statistiky, kterou na besedě Jaroš představil, jsou dvě třetiny přestupků bagatelní delikty. „Jsou to skutky, které nikoho neohrožují, nechápu, v čem je to škodlivé pro ostatní," upozornil Jaroš.

Skutek terminovaný jako přestupek musí být podle něj někým zaviněný, jednání musí být škodlivé a musí být zřejmá podmínka nezákonnosti.

Několikrát během večera tak organizátor setkání upozornil, že bez výše zmíněných podmínek se nejedná o přestupek, čehož ve správním řízení lze využít. Podle Jaroše si každý musí hájit svá práva.

„Řidiči by si toho měli být vědomi a neměli by podléhat propagandě. Měli by hledat cesty, jak se systému postavit čelem," tvrdí Jaroš.

Podle jeho propočtů dostane každý desátý řidič jednou v roce pokutu, přičemž průměrná výše pokuty by měla činit dvanáct set korun. Bodovému systému by se podle něj měl řidič bránit za každou cenu.

„S policisty by řidič neměl diskutovat a nic podepisovat," opakoval lidem Jaroš.

Podle dostupných informací ministerstva vnitra se prý u nás stane ročně kolem sedmi set tisíc bodovaných přestupků.

„Fašistické pojetí bodového systému v České republice má za následek, že dvanáct bodů lze nasbírat velmi rychle," prohlásil během setkání doslova Jaroš.

Beseda byla ukončena společnou diskusí. Na Jaroše měli posluchači připravených několik dotazů mnohdy přímo z vlastní zkušenosti