Na sídlišti v Holešově si lidé mohou zatopit a okoupat se jen přes den. Prý kvůli šetření

Důvod pro opatření, které místo jednadvacátého evokuje spíš devatenácté století, je přitom prostý: odhlasovalo ho společenství vlastníků.

Ovšem zdaleka ne všichni. A mnozí nájemníci dokonce nepříjemný fakt, že jim v noci teče z kohoutků jenom ledová voda, zjistili až v okamžiku, kdy se sem nastěhovali – navíc do čerstvě zakoupeného a nákladně zrekonstruova­ného bytu.

„V lednu jsme jej převzali a ihned ho začali rekonstruovat,“ líčí Libuše Kubíková, která si byt ve zmíněné lokalitě pořídila se svým přítelem Jaroslavem Zámorským.

Během rekonstrukce si ještě pár ničeho zvláštního nevšiml. „Ráno jsme začínali pracovat kolem půl osmé a končili před pátou hodinou, abychom nerušili sousedy,“ vysvětluje Zámorský.

Když se však pár nastěhoval, chtěli se o půl jedenácté večer osprchovat. „Tekla ale jen ledová voda a ani topení nehřálo,“ popisuje.

Oba partneři se divili a Jaroslav šel s podezřením na poruchu informovat správcovou domu. „A ta nám až tehdy vysvětlila, že se společenství vlastníků usneslo na úsporném opatření: od deseti hodin večer do šesté hodiny ráno se ohřev vypíná,“ kroutí hlavou Zámorský.

Pro partnery, vracející se z práce často až v době, kdy se vypíná topení, nastaly krušné časy. „Kdybychom dopředu věděli, jak to tu chodí, nikdy bychom ten byt nekoupili,“ shodují se Libuše a Jaroslav. V dnešní době je prý ale ani nenapadlo podobné informace ověřovat. A nejsou sami.

„O tom, že to někde takhle funguje, jsem tedy nikdy neslyšel,“ diví se několik Deníkem oslovených lidí, například Karel Opravil z Chropyně.

Jenže podle Zdeňka Dočkala, předsedy holešovského Stavebního bytového družstva Novosady, které má ve správě také zmíněný dům, to ale v Holešově není nic neobvyklého.

„Každou chvíli zaznamenáváme podobné stížnosti,“ krčí rameny Dočkal. V lokalitě sídliště U Letiště je podle něj podobná „sousedská“ politika běžná.

„Dohodnout se musejí mezi sebou. Věřím, že když přednesou nesouhlas, někdo z mladších rodin je určitě podpoří,“ věří Dočkal.

Podle nespokojených majitelů bytu však tvoří rozhodující většinu senioři, kteří trvají na úsporných opatřeních. Že na nich není nic zvláštního, tvrdí i správcová domu Libuše Dvořáková.

„Nemám k tomu co říct. Řídíme se vyhláškou,“ vyjádřila se stručně. A má skutečně pravdu. Jak Deníku potvrdili právní experti, podle příslušné vyhlášky lze totiž v době od dvaadvaceti do šesti hodin podle potřeby omezit nebo krátkodobě přerušit vytápění obytných místností do té míry, aby byla dodržena tepelná stabilita místnosti.

Co se týče teplé vody, ta musí být dodávána v rozmezí od šesti do dvaadvaceti hodin. Společenství vlastníků se prý ale může rozhodnout i úplně jinak.

A jestliže s tím přehlasovaná menšina nesouhlasí, má už jedinou možnost: věc řešit soudně. „Pokud s výsledkem některý z ostatních majitelů nesouhlasí, má možnost bránit se a obrátit se na soud,“ potvrzuje kroměřížská právnička Jana Janštová.

K využití tohoto práva má podle ní každý obyvatel lhůtu šest měsíců. „Otázka je, zda si majitelé zjistí, že tohoto práva vůbec mohou využít,“ krčí rameny právnička.

A jak tedy bude situaci řešit holešovský pár? Na soud prý zatím nepomýšlejí. Deník však bude kauzu v každém případě i nadále sledovat.