„Představujeme vám automobil, který má pod kapotou dokonce ohřívač na párky. Pojďte ochutnat. Musíme to sníst,“ pobízí spolujezdkyně.

Chytrá vychytávka vzbuzuje zájem. Víceméně všechny automobily jsou starší roku 1945. Na svůj věk je sice většina z nich ve dobrém stavu.

I přesto mají problém udržet se soudobými dopravními pravidly krok.

„Letos jsme zařadili do programu také páteční večerní jízdu. A zde se ukázalo, že automobily byly stavěné na jiné podmínky než panují dnes,“ řekl Marek Kopeček za Autoveterán klub Kroměříž, který je pořadatelem akce.

„Veteráni museli svítit, protože jeli za standardního provozu, a ne každému to dobíjí jak má. Většina vozů má autobaterii šesti voltovou. Na konci trasy už jsme museli zajišťovat některým vozidlům dobíjení,“ pousmál se Marek Kopeček.

Na náměstí se v sobotu dostavilo na šedesát posádek aut či motocyklů, které dále vyrazili na „soutěžní“ cestu z Kroměříže do Bystřice pod Hostýnem. Marka Kopečka zájem ze strany majitelů historických aut těší.

„Kapacitu registrací jsme dokázali naplnit během deseti dnů,“ pochvaloval si Kopeček.

Proto se není čemu divit, že akce Veteránem nejen Kroměřížskem patří k jedné z nejvyhledávanějších veteránských soutěží na Moravě. Byla také zařazena mezi 10 výběrových akcí poháru Federace historických vozidel ČR.