Knihovna ve Zdounkcáh pořádá ročně dvě velké akce. „Tou první je noc s nějakou tajemnou osobností. Letos to byla noc s Kleopatrou. Druhou je právě maškarní bál," pousmála se vedoucí knihovny ve Zdounkách Ludmila Paličková. „Loni jsme se všichni převlekli za piráty, letos zase za strašidla," dodala.

V sále bylo vidět, že příprava na rej strašidel byla důsledná, kostýmy promyšlené. „Přišla jsem za čarodějnici. Masku vyráběla moje mamka. Já jsem přišla s návrhem a ona to pak všechno ušila," pochválila svou maminku Šárka Rojíčková.

Krásný kostým měla řada dětí. „Hodně se mi líbí takový malý čertík, tek je strašně roztomilý," netajila se čarodějnice. Nejvíce se v sobotu těšila na taneční soutěže. „Baví mě tancovat a taky všechny taneční hry. Pouštěli tady samé dobré písničky," pochvalovala si Šárka Rojíčková.

Celý program se točil kolem skákacího hradu. Odtrhnout od něj malá strašidla bylo takřka nemožné. „My jsme počítali s tím, že hrad bude jasným favoritem," vysvětlila Paličková.

Chybět nemohla ani soutěž v kreslení. „Mladší děti strašidla vymalovávaly a ty větší kreslily," podotkla vedoucí. Nejhezčí maska se však nevolila. „Žádnou soutěž o nejhezčí kostým nemáme. Dětem, které nevyhrají, to pak býdá totiž líto," vysvětlila Paličková. Děti si kromě krásných žitků odnesly i nějakou tu sladkost. „Připravili jsme pro ně diplomy, lízátka i nějaké drobné odměny," vypočítávala vedoucí knihovny.

Krásné babí léto však podle ní reji masek příliš nepřálo. „Venku se nám udělalo hezky, a tak nepřislo úplně tolik dětí, kolik jsme očekávali. Na druhou stranu, alespoň se všichni vešli do skákacího hradu," dodala Ludmila Paličková.

Víc než třicet malých strašidel si sobotu podle ní pořádně užilo. „Hráli jsme klasické soutěže, jak je všichni dobře znají z karnevalů. Podlézalo se, přetahovalo se a hlavně hodně tančilo," dodala pořadatelka.

Autor: Vendula Pudelková