Především spousta menších firem totiž porušuje zákoník práce, podle kterého musí být každé pracoviště vybaveno prostředky první pomoci. Přítomnost lékárničky přitom může zachránit mnohem víc, než jen peníze.

„Kdejaké drobné poranění může totiž způsobit dalekosáhlejší následky, když se zanedbá,“ varuje bezpečnostní technik ředitelství krajské záchranky Ivoš Blažek.

Základní lékařské vybavení podle něj proto nesmí chybět na žádném pracovišti. S tím souhlasí také mnozí jeho kolegové, kteří mají na starost bezpečnost práce ve svých společnostech či kancelářích.

„Lékárničku u nás máme na každém pracovišti a využíváme je každý měsíc několikrát. Jsme výrobní firma, s tím se pojí vyšší počet úrazů,“ vysvětluje Milan Kužela z bystřického podniku Ton.

Mnohem méně zodpovědnosti už ale projevují zaměstnavatelé v menších firmách, což řadě jejich zaměstnanců vadí.

„Lékárničku v práci nemáme a nejsem za to ráda. Žádný větší úraz se tu sice naštěstí už dlouho nestal, ale občas by se hodila i obyčejná náplast,“ stýská si například pracovnice jednoho z holešovských grafických studií, která si nepřála být jmenována.

Prostředek první pomoci postrádají například i v jedné z kroměřížských prodejen elektroniky. „Už jsme majitele vyzvali, aby nám lékárničku pořídili. Řekli nám však, že to není potřeba,“ stěžuje si zaměstnanec, který si také přál zůstat v anonymitě.

Oblastní inspektorát práce, který mimo jiné kontroluje právě i dodržování pravidel bezpečnosti, však upozorňuje, že za porušení zákoníku práce hrozí firmám až statisícové pokuty.

„Lékárnička musí být na všech pracovištích, bez ohledu na druh činnosti nebo počet zaměstnanců. Zaměstnavatel je povinen pravidla dodržovat a jednou ročně navíc bezpečnost práce prověřit,“ připomíná úředník brněnského Oblastního inspektorátu.

Inspektoři však podle jeho slov jednotlivé firmy kontrolují jen sporadicky, už vzhledem k jejich nemalému množství.

Nepoctivé zaměstnavatele by ale v krajním případě mohla postihovat také policie. „My ovšem řešíme až situaci, kdy se stane úraz a zjistíme pochybení v bezpečnosti. Pak už to souvisí s trestním zákonem,“ upozornil policejní mluvčí Aleš Mergental.

Za ublížení na zdraví z nedbalosti by pak dotyčný vedoucí pracovník mohl skončit až na tři roky ve vězení.