Organizátoři se podle Markéty Matějčné snaží dodržet dramaturgii, na jakou jsou lidé zvyklí. „Pátek je rockovější, v sobotu se hraje více pop. Letos tu jsou nové kapely, ale zároveň i spoustu zavedených a známých jmen, na které lidé rádi chodí. Z regionálních kapel tu v pátek hráli Pantock, v sobotu třeba V.S.P.H. Goša – Motus, Nšoči, Kosovci. Snažíme se to nakombinovat tak, aby si všichni lidé našli to svoje," zmínila Matějčná.

Podle ní byla návštěvnost podobná jako loni. „V pátek večer, kdy hráli Alkehol, Doga a Arakain se lidé stáhli před podium a při všech kapelách se skvěle bavili a byli spokojení," myslí si manažerka.

Podle ní bylo v rekreačním areálu sedm pivovarů, kteří předváděli dvacet druhů piv. „Ve stáncích nabízejí jak klasická piva, tak také své speciality, třeba třinácti nebo devatenácti stupňové pivo. Hitem letošního roku jsou sladké mixy, piva s příchutí. To se potvrzuje i tu, zvlášť v takovém horkém počasí. Jsou tu pivovary, které jsou známé po celé zemi, ale také regionální, například z Pardubic, z Humpolce. Je tu pivovar také z Kroměříže," vyjmenovala Matějčná.

V sobotu byli největšími hvězdami dvě slovenské kapely: No Name a Desmod. Hudební program byl domluven dlouho dopředu. „Začínáme už na konci roku. Loni se nám velice osvědčil Tomáš, Klus chtěli jsem ho i letos, ale nepovedlo se to, protože to festivalové léto je opravdu nabité a on už měl nasmlouvané jiné koncerty. Ale letošní hudební program se snad lidem také líbil," myslí si organizátorka.

Matějčná prozradila, že hudebníci ze skupiny Doga do regionu brzy vrátí, protože na Bunči pořádají sraz svých fanoušků. „V pondělí v sedm hodin budou na tamní terase hrát unplagget jen s kytarami. Mělo by tam mít asi sedmdesát skalních fanoušků plus další, protože koncert je veřejný, takže může přijít kdokoliv, koho jejich hudba oslovuje," zve Matějčná.

Kromě hudby, která ale byla přítomná u každé aktivity se lidé bavili například při bike show Marka Hořavy. Se svým kolem předváděl neuvěřitelné kousky, například si vzal k sobě jednoho z přihlížejících a toho pak přeskakoval. Odvážného mladíka návštěvníci odměnili hlasitým potleskem.

Další potlesk sklidili barmani Michal Těžký a Václav Abraham, kteří předvedli jak namíchat drink. „Jsme mistři ve flair, což je free style s lahvemi. Aby si to lidé mohli lépe představit, je to podobné žonglování, ale my u toho děláme ještě koktejly. Já se tomu věnuje osm let, Vašek pět, chce to pořád trénovat. Já jsem teď dvojka, protože mě Vašek předběhl, i když se tomu věnuji delší dobu," usmál se Michal Těžký.

Co by byly to byly slavnosti piva, kdyby se tu neodehrávaly soutěže spojené s tímto mokem. Moderátor soutěží Richard Jaroněk přiblížil v čem všem mohli lidé soutěžit. „Tradičním kláním je Moták, kdy se soutěžící motá kolem sudu deset koleček, potom musí najít dívku, která má v ruce pivo a vypít ho. Vítěz je ten, komu se to pořadí v co nejkratším čase. Další soutěží je Tuplák. Jde o to vypít v co nejkratším čase tuplované pivo. Mezinárodní čas je kolem čtyř vteřin, kamínkovský rekord je 5, 88 setin vteřiny, který navíc vytvořila žena," zdůraznil Jaroněk.

Nejvtipnější byla soutěž Hvizd. Lidé při ní musí vypít půllitr piva a sníst decilitr strouhanky. Poté musé soutěžící písknout. „Je dokázané, že to prostě nejde, protože máte zalepená ústa strouhankou.

Při sledování soutěžících, kteří se trápili s plnou v pusou se lidé prohýbali smíchy," řekl moderátor s tím, že soutěže jsou dělané hlavně tak, aby se pobavili jak přihlížející, tak i účastníci. „Tři nejlepší získali odměny od sponzorů," dodal Jaroněk.

Autor: Jana Přikrylová