Z veřejných prostranství totiž vymizely skupiny opilých lidí a na dodržování zákazu dohlíží městská policie, která má prostřednictvím vyhlášky páku, jak opilce postihnout.

A právě slunné počasí těchto dnů znovu láká řadu lidí s lahví alkoholu do ulic. Například v Kroměříži řešili strážníci v uplynulých týdnech hned několik podobných případů.

Vyhlášenými lokalitami jsou například Podzámecká zahrada, autobusové nádraží, autobusová zastávka u hřbitova či parkoviště u obchodních domů.

„Například na Erbenově nábřeží jsme řešili skupinku šesti lidí ve věku od pětadvaceti do třiceti let, která tam konzumovala alkoholické nápoje," informoval ředitel Městské policie Kroměříž Libor Kubiš.

Za porušení vyhlášky byla všem udělena bloková pokuta a místo museli opustit. Počátkem května řešili strážnici na čtyřech veřejných místech celkem šestnáct lidí.

V Bystřici pod Hostýnem reguluje pití alkoholu vyhláška. Velitel tamních strážníků Radek Sigmund si nařízení města pochvaluje, díky ní se jim daří centrum města zachovávat bez opilců.

„Máme vytyčená místa formou mapy jako příloha vyhlášky. Platí tady od roku 2009, je to například okolí školy, kostela a náměstí," upřesnil Sigmund.

Podle něj případů za poslední léta ubylo. S opilci díky vyhlášce také snáze bojují.

„Případy jsme tady řešili poměrně často až do vydání vyhlášky. Pomohlo nám to vytlačit problematiku požívání alkoholu ve městě. Určitě se vyhláška osvědčila," míní Sigmund.

V Holešově je vyhláška v platnosti zhruba rok. A vedení města potvrzuje, že se rozhodlo správně. „Z mého pohledu se vyhláška osvědčila. Má to rozhodně pozitivní přínos," potvrdil tamní místostarosta Jaroslav Chmelař.

V Hulíně je podle tamního místostarosty Petra Poláka situace lepší. Vyhlášku zatím nemají a s opilci na veřejnosti k vážnějším problémům doposud nedošlo.

„Zatím jsme se tím nezabývali. Žádné problémy nevystaly a nebylo to potřeba. Na náměstí jsme ale umístili kamerový systém, takže i díky němu, teď můžeme mapovat dění v centru města," řekl Polák.