A právě umístění dopravního značení je podle silničářů prozatím jedinou možností, jak s děravými silnicemi bojovat. S opravami se musí počkat na jaro.

„Výtluky nyní nejdou opravit, speciální směs by totiž nemohla zaschnout. Musíme počkat na vyšší teploty,“ vysvětlil výrobní náměstek Správy a údržby silnic Kroměřížska (SÚS KM) Timoteus Políček.

Látat vzniklé výtluky už nyní by podle něj bylo jen plýtváním peněz. „Další mrazy a solení by totiž silnice stejně poškodilo znovu. Je tedy rozumnější počkat až na jaro,“ doplnil Políček.

Po uplynulém období drsné zimy podle něj nepříjemné díry zdobí nejednu komunikaci v regionu, žádná ale zase nevypadá úplně jako řešeto.

„Nemáme odnikud nahlášený havarijní stav cesty. Velkou zásluhu na tom má jistě fakt, že jsme silnice na zimu dobře připravili plošnými vysprávkami,“ připomněl výrobní náměstek.

Pokud během příštích dnů havarijní stav někde vznikne, opraví se na jaře jako první. „Jinak budou mít přednost samozřejmě komunikace prvních tříd a pak postupně ty spadající do druhého a třetího pořadí důležitosti,“ přiblížil Políček.

Oprava čeká například Kotojedskou ulici v Kroměříži, kde nyní na výtluky upozorňuje dopravní značka. Zbrusu nový povrch pak po zimě dostane také Kroměřížská ulice v Hulíně, ve které se na podzim vyfrézovaly vyjeté koleje.

Řada výtluků na motoristy čeká také na křižovatce ve Kvasicích ve směru na Tlumačov či Novou Dědinu. Na tyto i další opravy už se těší především řidiči.

„Na cestách jsem denně a výtluky potkávám stále na těch samých místech, jako každý rok. To, co se před zimou jen tak zběžně zalátalo, už je zase vytlučené,“ zhodnotil například Tomáš Procházka z Přílep.

Podobně stav silnic na Kroměřížsku vidí také další motoristé, někteří by proto uvítali alespoň důkladnější upozornění.

„Dopravními značkami zdaleka nejsou opatřené všechny poškozené cesty. Občas mám pocit, že by se spíš měla vymyslet značka Pozor, tady je cesta v pořádku. Těch by bylo potřeba méně, než těch upozorňujících na špatný stav,“ míní další řidič Pavel Solař z Kroměříže.

Výtluky trápí také řidiče z povolání, většina z nich ale chápe, že opravit cesty nyní by bylo stejné, jako vyhodit peníze z okna.

„Bylo by to naprosto zbytečné, protože za čtrnáct dnů by to na silnicích vypadalo stejně jako před opravou,“ potvrzuje také řidič autobusu Milan Daněk.