Konec dubna a začátek května je obdobím, kdy vrcholí jarní tah ptactva a také se u nás objevují vzácní zatoulanci. V těchto dnech se na stření Moravě objevila volavka vlasatá, lyskonoh ploskozobý a ibis hnědý. Ornitologové jsou proto nadšeni.

Volavka vlasatá se zdržovala od 29. dubna na Zámeckém rybníku v Chropyni.

„Jde o drobnou volavku, která žije v mokřadech jižní Evropy a k nám se výjimečně zatoulává. Je béžově hnědá a má bílá křídla, která vyniknou v letu. Zobák má modrý s černou špičkou. Naposledy byla pozorována 5. května a nyní se může vyskytovat i na jiném rybníku v okolí,“ uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.

Hasiči sbírali uhynulé racky na Zámeckém rybníku v Chropyni.
Potvrzeno. Za úhyn desítek racků v Chropyni na Kroměřížsku může ptačí chřipka

Další ornitologickou raritou je ibis hnědý, který pochází z jižní Evropy.

„Je tmavě hnědý se zeleným leskem na křídlech. Má dlouhý zahnutý zobák, pomocí kterého loví drobné mokřadní živočichy. U nás se vyskytuje velmi vzácně a nyní jej můžete vidět na Záhlinických rybnících,“ prozradil Šafránek.

Dalším výjimečným druhem je lyskonoh ploskozobý, který hnízdí v Arktidě a zimuje v Atlantiku u jižní a západní Afriky.

„Ve střední Evropě se objevuje velmi vzácně a málokdy se zdrží více dní na jednom místě. Lidí se nebojí a často k nim připlave i na pár metrů. Patří mezi bahňáky, ale na rozdíl od většiny z nich neloví červy v bahně, ale hmyz na hladině,“ sdělil ornitolog.

Lyskonoh při lovu potravy plave na hladivě a v těchto dnech se zdržuje v novém biocentru u Senice na Hané.

„Pozorovatelé ptáků v těchto dnech objíždějí nejen mokřadní lokality, ale i pole a polní hnojiště, protože všude je možné najít nějakou ornitologickou raritu. Jako je například i rybák dlouhoocasý, kulík hnědý nebo linduška rudokrká,“ dodal Jiří Šafránek.

Volavka vlasatá v Chropyni: 

Zdroj: Youtube

Ibis hnědý v Záhlinicích: 

Zdroj: Youtube

Lyskonoh ploskozobý v Senici na Hané:

Zdroj: Youtube