Například v Holešově už rozváží urny.

„Celkem zde máme třináct volebních okrsků, místnosti jsou tradičně například v Centru pro seniory, na základních školách a také v budově městského úřadu v Tovární ulici či i ve středisku volného času TyMy," vyjmenovala některé z míst mluvčí radnice Jana Rohanová.

Lidé budou mít volební místnost k dispozici samozřejmě i v Tučapech, Dobroticích, v Žopech a Količíně.

„Přípravy aktuálně probíhají bez problémů a momentálně se například rozváží materiál, jako urny nebo plenty, co se týče volební účasti, největší bývá do poslanecké sněmovny nebo obecních zastupitelstev. Nejméně lidé chodí k volbám do evropských parlamentů," dodala mluvčí.

V Kroměříži už zvolili členy komise a i zde vrcholí přípravy. „K volbám mohou lidé přijít už tradičně ve školách a dalších klasických prostorách. Dokonce se jako volební místo zařadila i místnost v kuželně v Dolních zahradech," dodala mluvčí radnice Jaroslava Sílešová.

Pod Bystřici pod Hostýnem spadá dvanáct volebních okrsků.

„Na stránkách města jsme zveřejnili pro voliče informace, do jakého okrsku patří a kde mohou volit," objasnila vedoucí odboru občanských záležitostí v Bystřici Eva Františáková. Účast za poslední roky ale klesá, což potvrzují i z některých obcí.

„Přípravy jsou v plném proudu, máme celkem dva volební okrsky, v Karlovicích se bude volit v hasičské zbrojnici a v Kostelci u Holešova přivítáme voliče v zasedací místnosti obecního úřadu. Co se týče volební účasti, je to hodně variabilní, do senátu chodí volit spíše starší občané, ale abych pravdu řekla, poslední dobou i lidé o volby ztrácí zájem, týká se to i těch, kteří třeba chodili k volbám pravidelně," objasnila za úřad Kostelce u Holešova Gabriela Tomečková.

I v Kurovicích se už chystají. „Volby u nás připravuje šikovná paní hospodářka, která se o celé přípravy a průběh voleb stará, volit se bude v zasedací místnosti obecního úřadu. Co se týče počtu volících, trend bohužel uvadá, záleží tedy o jaké volby jde, ale pravdou je, že co se týče seniorů a starších lidí, tak ti chodí tradičně více, než případně mladší lidé," dodala starostka Kurovic Lenka Koutná.

Ovšem lidem hodně vadí spousta volebních poutačů, někteří si stěžují, že hyzdí obce i města.

„Billboard kam se podívám. Prostě mi přijde, že kandidáti vsází na to, že když budou jejich obličeje vidět na každém kroku, mají vyhráno. Spousta lidí už k volbám chodit nechce i ti starší už se rozhodují, že tam raději nepůjdou, protože i když volí, stejně se dočkají jen planých slibů," krčí rameny třeba dvaapadesátiletý Ivan Žižlavský z Holešova.