„Vyjížděli jsme téměř po celém okrese, nejkritičtější jsou samozřejmě v podstatě celé Hostýnské vrchy. Jelikož se jednalo prakticky o všechny okruhy, vysílali jsme jedenáct vozidel,“ informoval Deník už ráno jednatel kroměřížské SUS Emil Vraník.

Kroměřížské technické služby ještě tolik práce neměly.

„Měli jsme sice vyhlášenou pohotovost pro všechny mechanismy, ale ve tři hodiny ráno jsem objížděl město a nikde to neklouzalo, ani se netvořily vrstvy sněhu,“ poznamenal tamní vedoucí provozu František Obdržálek.

Větší starosti sníh nenadělal ani v Deníkem oslovených obcích.

Například v Rajnochovicích napadly do včerejšího odpoledne jen dva tři centimetry.

„Silničáři tu už byli, je to zatím v pořádku,“ hlásil Deníku tamní starosta Antonín Uhřík.

V minulých letech si tam přitom se sněhovou pokrývkou užili své.

„Směrem na Tesák a na Troják bývají cesty obvykle trošku složitější, ale snažíme se své silnice odklízet i vlastním traktorem,“ dodal starosta.

Během dopoledne měli plné ruce práce ve Střílkách.

„Tady na silnici už leží vrstva tak pět až deset centimetrů. Jelikož je teplota na nule, tak se to drží. Je vidět, že silnice druhé třídy už silničáři obstarali a my teď odklízíme vnitřek obce. Co se ale uklidilo před hodinou, už zase přibývá, sněží docela intenzivně,“ posteskl si tamní starosta Viktor Ganjuškin.

Ve Střílkách jsou na sníh zvyklí, i letos tam byli připravení jak technicky tak materiálně.

„Rok dva byl teď celkem klid, sněhu relativně málo. Obec máme ale prakticky celou v kopcích, takže když už zasněží, bývá to tu docela problém,“ potvrzuje starosta.

V Dřínově bylo ve čtvrtek odpoledne podle tamního starosty Miroslava Štěpánka už přes deset centimetrů sněhu.

„Jelikož jsme periferie, tak se k nám silničáři dostanou vždy až potom, co uklidí hlavní tahy,“ krčil rameny.

Během dne na úklidu pracovali alespoň svépomocí.

„Místní silnice nám uklízí smluvní firma a chodníky si udržujeme sami. Na silnicích je ale opravdu nutná opatrnost. Jsou tam sice vyjeté koleje, ale cesta je pod sněhem,“ dodal starosta Dřínova.

Na silničáře si museli počkat i v Kurovicích.

„Není to nic katastrofálního, ale před chvilkou vyjel odhrnovat a solit náš obecní zaměstnanec.,“ podotkla tamní starostka Lenka Koutná. Obec se podle ní spoléhá převážně na vlastní vybavení.

„Máme docela dobrou techniku včetně traktůrku upraveného na solení nebo kartáč na odhazování sněhu. Nemůžeme si ale stěžovat, že by nás silničáři neodhrnovali. Jezdí sem pravidelně, jak jim to vychází,“ dodala kurovická starostka.

V prvních prosincových dnech by mělo být sněžení už slabší a spíš ojedinělé, region by ale mohlo potrápit náledí.

„V noci od jednoho do pěti stupňů pod nulou, v místech se sněhovou pokrývkou ojediněle až minus osm, místy tvorba náledí a zmrazků,“ varují meteorologové.