A to příhodně na Hanáckém náměstí v prostoru bývalých Žižkových kasáren.

Na náměstí mohli lidé sledovat vývoj ozbrojení uniformovaných složek od počátku 20. století až do současnosti.

„Konkrétně tedy policii, četníky, armádu a také mohli vidět současnou a historickou techniku dobrovolných hasičů," vyjmenoval vedoucí skupiny historického šermu Biskupští manové a jeden z organizátorů akce Evžen Petřík.

Na Hanáckém náměstí byly k vidění i dámy, a to jak v civilním dobovém oblečení, tak i v uniformách.

„Na začátku 20. století byla armáda vyhrazena čistě mužům. Během druhé světové války se však začaly zapojovat i dámy. Proto byly dnes k vidění ženy jak v běžném oblečení doby první republiky, tak i v uniformách," vysvětlil pořadatel.

V roce končícím na čtverku si připomínáme celou řadu výročí, poznamenal. „Jednak je to výročí sta let od začátku první světové války a vzniku našich legií, také sedmdesáté výročí bojů na Dukle a také pětadvacáté výročí sametové revoluci. Právě proto jsou tady i policejní složky," podotkl Petřík.

Organizátoři nevylučují, že by se podobná akce mohla v Kroměříži v budoucnu zopakovat.

„Pokud budou lidé spokojeni, určitě bychom rádi v této akci pokračovali. Je to totiž připomenutí vojenské historie Kroměříže, na kterou se mnohdy bohužel zapomíná. Obě kasárna, která tu byla a v jejichž prostoru se odehrála i dnešní akce, jsou už zrušena," připomněl Evžen Petřík.

Pestrý program návštěvníky nadchl.

„Bylo dobré vidět na jednom místě třeba četníky z první republiky i vojáky z legií. Člověk se také dozvěděl spoustu věcí o výstroji a o tom, jak takový život dříve vlastně vypadal. Děti se zase mohly podívat třeba do vnitřku tanku ," kvitoval Václav Horák, který na Hanácké náměstí dorazil se svým synem.