Takřka veškerý volný čas tráví s manželkou na cestách, turistika je totiž jeho velkou vášní.

„Naše první zámořská plavba byla v roce 2001 z Floridy na Bahamy," vzpomíná. Tehdy se mu začal plnit jeho sen: plout na velké lodi a setkat se s kapitánem. Dnes už má za sebou tisíce kilometrů a na zaoceánských lodích je jako doma. Minulý rok se třeba vydal s manželkou na nejdelší plavbu kolem světa.

„Na moři jsme pluli takřka čtyři měsíce. Mořskou nemocí jsme naštěstí netrpěli, máme jako stálí pasažéři platinovou kartu, která nám zajišťuje na lodi jisté výhody," vysvětluje cestovatel.

Na svou zatím poslední plavbu vyjel se svým kamarádem Vladimírem Vidímským z Kroměříže: ze Southamptonu společně podnikli osmidenní plavbu do New Yorku na lodi Queen Mary 2 se společností Cunard, pod níž se kdysi plavil i Titanic.

„Během plavby nemáte v podstatě šanci se začít nudit, na každý den je bohatý kulturní i sportovní program," popisuje Hanák. Dvanáctipatrové obří plavidlo skrývá plavecké bazény, tenisové kurty, restaurace, bary, obchody i vyhlídkové terasy. A ačkoli už jedl v mnoha luxusních restauracích, nejvíc vzpomíná na obyčejné jídlo v malé lodní hospůdce. „Museli jsme si tam s Vladimírem dát jejich fish and chips dvakrát," směje se Mirek.

Ve fraku a šatech

Na lodi upotřebil i šaty v duchu velké večerní: pánové fraky, dámy dlouhé róby. Běžnou součástí je několik oficiálních fotografů. „Věčně vás fotí: u stolu, v baru nebo při nástupu na loď. Mám to štěstí, že jsem se osobně znal s kapitánem lodi Kevinem Opreyem, tak jsme se soukromě vyfotili i s ním," poznamenal milovník lodí.

Do New Yorku připluli v brzkém ránu, na ostrově Manhattan strávili týden a i když tam nebyl poprvé, stejně ho něco překvapilo. Podle něj se hodně změnila například bezpečnost v ulicích.

„Když jsem byl v New Yorku poprvé, tak mě známí varovali: tam nechoď, tam taky ne, je to nebezpečné. Dneska vůbec. Je tam klid a pohoda, na každém rohu skupina policistů," popisuje Hanák.

Určitě to prý nebyla jeho poslední cesta do Ameriky, má tam totiž spoustu přátel, a tak už se nyní na další návštěvu těší. „A New York je velmi zajímavé město, má zkrátka něco do sebe," uzavřel světoběžník.