Modelový příklad

Ovládáte účet přes internet, stačí vám elektronické výpisy. Měsíčně vám na účet přijdou dvě platby v celkovém součtu 22 tisíc korun a nezbyde vám téměř nic. Každý měsíc si třikrát vyberete z „vlastního" bankomatu, u obchodníků zaplatíte kartou alespoň 3500 korun měsíčně. Posíláte čtyři odchozí platby a tři inkasa či trvalé příkazy (2x ročně je změníte). Nenecháváte si posílat SMS po každém pohybu na účtu ani nevyužíváte kontokorent. Vycházíme z toho, že většina plateb odchází do jiných bank. Zdroj: Aktuálně.cz

Na bankovních poplatcích lze ušetřit až tisíce korun ročně

Ptali jsme se vás: Vybíráte si banku podle poplatků?

Klára Posoldová, 28 let, na mateřské, Uherské Hradiště: Uvažovala jsem o změně banky, ale asi ještě počkám. Poplatky u ní nejsou nijak závratné, i když by to mohlo být lepší.

Kristýna Uhrová, 24 let, nezaměstnaná, Ostr. Lhota: Čím nižší poplatky, tím lepší. S mojí bankou jsem spokojená, jedná se o pár korun měsíčně.

David Kolaja, 46 let, hudebník, Uherské Hradiště: Bankovní služby moc nepoužívám, protože jsem pořád bez peněz. (Smích.) Poplatky mě však štvou, zvlášť když jsem byl v Americe, kde bylo všechno zadarmo.

Zdeňka Bartošíková, 29 let, na mateřské, Uh. Hradiště: Zatím to neřeším, ale do budoucna budu o změně banky přemýšlet. Zdá se mně, že poplatky jsou čím dál vyšší.

Ondřej Vavrda, 25 let, sociální pracovník, Ostr. Lhota: Banku jsem měnil právě kvůli výši poplatků. A vyplatilo se, neplatím za nic, což je příjemné.

Kateřina Kamrlová, 28 let, program. prac., Uh. Hradiště: Od vysoké školy mám pořád stejnou banku a jsem s ní spokojená. Co se týče poplatků, pohybuje se kolem průměru.

Jana Mikušová, 53 let, prac. v soc. službách, Vsetín: Kdybych si znovu zřizovala účet, určitě bych se podle toho zařídila. Právě jdu z banky, kde jsem dlouho, a teprve teď jsem si zrušení poplatků domluvila.

Martina Havelková, 28 let, mat. dovolená, Vel. Karlovice: Teprve si chystám zřídit účet a právě na tohle myslím. Že nechci bance platit zbytečné peníze na poplatcích, když teď už je výběr.

Martina Janků, 30 let, servírka, Vsetín: Ano, pokud bych znovu zřizovala účet u nějaké banky, vybírala bych podle toho, jestli má, nebo nemá zbytečné poplatky.

Dalibora Žabčíková, 48 let, skladnice, Ratiboř: Ano. Dcera si zrušila účet u banky právě proto, aby nemusela platit poplatky. Já jsem konzervativnější, ale jednou to taky tak udělám.

Radomír Juřínek, 42 let, technik, Vsetín: Určitě bych na to myslel, kdybych si zřizoval nový účet. Teď už ho ale mám a nebudu banku nejspíše měnit. Možná časem.

Jana Vlhová, 50 let, balička, Leskovec: Mám účet u banky a kvůli poplatkům ji nezměním. Nicméně kdybych vybírala znovu, na tohle bych se zaměřila.

Yveta Petersová, 54 let, učitelka, Zlín: Naposledy jsem to zjišťovala, když jsem zakládala účet svému synovi. Jako student ročně dostane 300 Kč a za platbu kartou mu připíší devět korun.

Irena Jakešová, 49 let, ekonomka, Zlín: Podle výše bankovního poplatku se nerozhoduji. Jsou pro mě důležitá jiná kritéria. Například jak dlouhé bezúročné období banka poskytuje.

Zuzana Geržová, 18 let, studentka, Trnava: Zatím účet nemám, ale až si ho budu zřizovat, určitě se budu dívat na výši poplatků u jednotlivých bank.

Eva Vajduková, 27 let, mateřská dovolená, Zlín: Mám stejný účet léta. Měnit si ho nehodlám, když jsem nespokojená s výší poplatků. Zavolám do banky, ať mi poskytnou jiný tarif.

Prokop Krča, 20 let, student, Zlín: Bankovní účet nemám, protože bankám nevěřím. Pokud nebudu muset, žádný účet si ani pořizovat nehodlám. Ale přiznávám, že je mi jasné, že bez něj dnes fungovat asi nejde.

Libuše Krásná, mateřská dovolená, 34 let, Mysločovice: Máme jednu banku, kterou máme od začátku. Ta byla tehdy po ruce.

Alois Zavadil, důchodce, 63 let, Rusava: Banku nemáme žádnou, nemám účet nikde, takže poplatky nemusím vůbec řešit.

Lenka Janečková, mateřská dovolená, 33 let, Rymice: Vybírala jsem podle výše poplatků, bylo to pro mě důležité a zatím jsem spokojená.

Martin Kristýn, 22 let, podnikatel, Střížovice: Vybíral jsem především podle služeb, to pro mě bylo důležité.

Eva Macháčková, 23 let, mat. dovolená, Holešov: Zajímá mě výše poplatků. Dívala jsem se například, jaké jsou ceny při výběru z bankomatu a podobně.

Jana Valentíková, 30 let, mat. dovolená, Žeranovice: Banku vybíral manžel a záleželo na výši poplatků. Už jsme jednou kvůli tomu měnili.