Cvičení se účastnili kynologové z celkem tří krajů, Zlínského, Jihomoravského a Vysočiny.

„Akce probíhala celé sobotní dopoledne, počasí nám přálo a psi prokazovali ochotu k práci ve vodě,“ pochvalovala si vedoucí záchranné brigády Petra Kočíbová.

Zúčastnilo se podle ní celkem šest pánů se svými psy.

„Právě šest je ostatně maximální počet, více nám národní zkušební řád ani nedovoluje,“ poznamenala Kočíbová. Zkoušky podle ní mohou skládat psi už od jednoho roku věku, nejdříve však musí být složena základní vstupní zkouška a teprve pak následuje ta vodní.

„Pejsek musí být starší více než dvanáct měsíců, pak se může přihlásit i na sutinovou nebo plošnou zkoušku, je to podle stupňů náročnosti,“ vysvětlila vedoucí brigády.

Všichni zúčastnění psi podle ní úspěšně složili jedničkovou základní zkoušku.„Někteří mají hotovou už i sutinovou a plošnou, ale pro naši brigádu jsou to první zkoušky, které pořádáme na vodě. Viděli jsme například, jak psovod nastupuje do člunu, pes sedí na břehu a po odražení člunu od břehu na povel psovoda vstupuje do vody a plaváním sleduje člun po určené trase k bójce, kde se člun obrací zpět,“ popsala také hlavní výcvikářka Dagmar Weissová.

Cvičený pes podle ní umí přitáhnout unaveného člověka plujícího na surfu. Pohyb ve vodě a jízda ve člunu musí být viditelně jeho přirozeným prostředím.

„Výsledky zkoušek jsou spravedlivé. Pan rozhodčí Pavel Svoboda nasadil pomyslnou laťku přiměřeně vysoko,“ uzavřela.

Jana Kloudová