Jedním z vrcholů byl návrat podnikatele Tomáše Bati do Zlína

U morového sloupu se sešlo prvních dvacet lidí

Uherskohradišťská městská kronika popisovala listopadové události v Praze zpočátku opatrně. Také obyvatelé Uherského Hradiště se připojili k pražským protestům postupně. „Místem veřejných vystoupení se stal nejprve prostor u morového sloupu na dnešním Mariánském náměsti. První setkání se konalo 20. listopadu za účasti asi dvaceti lidí,“ připomenul ředitel Státního okresního archivu (SOA) Uherské Hradiště Lukáše Čoupek. Počet odvážných ale rychle narůstal. „Demonstrace na podporu generální stávky 27. listopadu na dnešním Masarykově náměstí se již setkala s masovou podporou,“ pokračoval ředitel.

Ochotníci bili diváky papírem

Důležitou roli při organizování odporu sehráli herci Slováckého divadla, ale i ochotníci. „Zajímavou dobovou vzpomínkou je studentské divadelní představení Manon Lescaut. Protagonisté jej ozvláštnili recesistickou vložkou, při které dva herci převlečení za příslušníky zásahové jednotky chodili mezi diváky a umravňovali je papírovými pendreky,“ přidal Čoupek kuriozitu.

V Uherském Brodě se protestující sešli, podobně jako v Uherském Hradišti, až několik dní po 17. listopadu. „První setkání občanů se zde uskutečnilo až 22. listopadu u sochy Jana Amose Komenského,“ doplnil Čoupek.

Kroměřížšská KSČ „provokaci“ odsoudila

Ředitel SOA Kroměříž Miroslav Olšina připomenul, že v Kroměříži chtěli funkcionáři listopadové události nejprve pohanět. „Předsednictvo OV KSČ na svém mimořádném zasedání situaci odsoudilo jako provokaci, jejímž cílem je rozvrat socialismu. Ještě 22. listopadu vytiskl týdeník Kroměřížská Jiskra prohlášení: Podnikové výbory KSČ, ROH a CZV SSM se obracejí na pracující s výzvou, aby nepodléhali emocím, šířeným nepravdivým zprávám a pomluvám,“ citoval Olšina z dobového tisku. Postupně se ale i v Kroměříži začali shromažďovat občané na mítincích. „První z nich se uskutečnil ve středu 22. listopadu na náměstí za účastí asi tří set občanů, převážně mládeže. Následující den se sešlo již kolem osmi set účastníků, kteří po upozornění předsedou MěstNV, že akce není povolená, odešli na tržiště v Gottwaldově ulici. Zde proběhlo i další setkání, tentokrát za účasti dvanácti set občanů. V sobotu a v neděli se manifestace vrátily na Velké náměstí s účastí pokaždé kolem tří tisíc lidí,“ pokračoval ředitel.

ČSSR je dynamická jako Peru

Výkladní skříně byly v té době plné letáků. „Některé texty ohromovaly dosud nezveřejněnými fakty o československé ekonomice, zdravotnictví, školství a dalších oblastech. Například: ČSSR je na prvním místě v Evropě ve znečišťování životního prostředí, Dynamika rozvoje Československa je na úrovni Alžírska a Peru,“ připomenul Olšina texty z výloh. Lidé po dle něj na letácích často i vtipkovali. „Čtyřicet let jsme byli vedeni stranou, teď chceme jít rovně, Komu není rady, tomu není vzájemné hospodářské pomoci,“ přečetl ředitel další texty.

Před Bílým domem řidiči houkali

Před kroměřížskou budovou OV KSČ, zvanou Bílý dům, vyrostla v listopadu 1989 papírová zeď z krabic. „Střídaly se zde skupiny studentů, kteří vybízeli projíždějící řidiče k podpoře houkáním klaksonů. Většina řidičů na výzvy reagovala,“ připomenul ředitel. V pondělí 27. listopadu se už na Velkém náměstí v Kroměříži shromáždilo 15 tisíc obyvatel města.

Vsetínu zazpívala Šuláková

Ve Vsetíně začaly první masové protesty v pondělí 20. listopadu ve Zbrojovce Vsetín. „Na základě výzvy stávkového výboru se krátce po dvanácté hodině seřadil před závodem více než dvoutisícový průvod, který odešel s vlajkami a transparenty do Vsetína,“ informuje týdeník Zbrojovák. Podle městské kroniky se konala další velká shromáždění přímo ve Vsetíně 23. a 24. listopadu. „4. prosince už vystoupili ve městě na shromáždění občanů i umělci, herci Eliška Balzerová, Radoslav Brzobohatý a zazpívala Jarmila Šuláková,“ zalistoval dobovými materiály Zdeněk Pomkla ze SOA Vsetín.

Do Zlína se vrátil Tomáš Baťa

„Jedním z vrcholů listopadových událostí byl příjezd Tomáše Bati do Zlína. Vrátil se symbol, který přivezl naději. Tomáš Baťa mladší si prohlédl obuvnický závod a zúčastnil se velkého shromáždění na náměstí, kde vystoupil na balkonu radnice,“ vzpomenul na památné chvíle ředitel Státního okresního archivu ve Zlíně v Klečůvce David Valůšek.