Speciální průkaz přijde na 40 korun a majiteli umožňuje padesátiprocentní slevu na vstupném do třech desítek památek, galerií, muzeí a hvězdáren v regionu. Podle pokladní v Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně se tento měsíc neprodal ani jediný kus, v září jeden. "Dohromady jsme jich prodali do 15 kusů," řekla. Podobně se vyjádřila i zaměstnankyně Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Od května do dnešního dne jich tam prodali do deseti kusů. "I když lidem tuto možnost přímo nabízíme při koupi vstupenek, zájem o ně nemají," podotkla.

Podle krajského radního pro kulturu Jindřicha Ondruše se názory na muzejní pas různí, jeho přínos se bude teprve vyhodnocovat. "Musím konstatovat, že jsem byl s rodinou v létě ve dvou muzeích a ani v jednom mi jej nenabídli," uvedl Ondruš.

Muzejní pas byl vytištěn v nákladu 1000 kusů a jeho zavedení přišlo Zlínský kraj na 50.000 korun.

Podle informací Českého statistického úřadu přijelo do Zlínského kraje v prvním pololetí letošního roku zhruba 242.700 hostů, kteří tam v hromadných ubytovacích zařízeních strávili aspoň jednu noc. Ve srovnání s prvními šesti měsíci loňského roku je to takřka stejně. Od dubna do června hosté strávili v kraji celkem 480.947 nocí, meziročně o 2,7 procenta více. Podíl Zlínského kraje na celkovém počtu ubytovaných v zemi v druhém čtvrtletí činil 4,3 procenta.