Hokejový šampionát už plní stoly třeba v kroměřížské restauraci Sport. „Pořádáme pravidelné veřejné promítání zápasů naší hokejové reprezentace," potvrdil tamní vedoucí Petr Polák. Hokej má podle něj pozitivní vliv na tržby. „Lidé chodí ve velkém. Nejen štamgasti, ale hokej často láká i nové zákazníky," míní Polák.

Rozdíl je prý opravdu markantní. „Na přenosy chodí přibližně o třicet procent víc hostů," netajil se včera vedoucí restaurace. Ze sportu je prý jednoznačně největším lákadlem právě hokej. „Taky na fotbalové přenosy chodí dost lidí, ostatní sporty je ale moc nelákají," konstatoval Polák.

Pro návštěvníky mají připraveny různé i speciální akce. „V případě postupu našeho týmu máme slevy na alkoholické nápoje a jídlo. Všechno se ale odvíjí od toho, jak naši budou hrát," podotkl Polák.

Na případné finále si prý nachystali i jedno překvapení. „Máme speciální akci, ale aby se to nezakřiklo, tak ji zatím neprozradím," do­dal.

V salonku Rocky Sport Baru v Holešově také pravidelně pouštějí hokejové zápasy národního týmu na velkoplošné obrazovce. „Hosté to uvítali. Na přenosy je vždycky plno, řádově tak chodí až o třicet procent víc lidí než normálně," odhaduje tamní pracovnice Monika Křepelková.

I v Holešově za vítězství hokejistů odměňují své hosty. „Při výhře máme třeba pivo nebo panáka zdarma. Také nějaké malé občerstvení jako jsou brambůrky a podobně," dodala Křepelková.

Hokejové zápasy se už tradičně promítají i v restauraci U Lva v Kroměříži. „Máme narváno. U nás jsou hosté na přenosy zvyklí, chodí hlavně pravidelní návštěvníci," říká Romana Koutná z personálu restaurace. Když český tým vyhraje, je to prý na tržbách poznat. „Nějaké ty panáky se poručí na oslavu. Na druhou stranu po prohře se moc nepije, to jsou všichni naštvaní," dodává Koutná.

Sport prý láká zákazníky všeobecně. „Když je atletika, olympiáda, lyžování, fotbal nebo i formule 1, tak je plno. Chodí k nám hodně mladých sportovců, takže plátno je v provozu prakticky neustále," dodává Koutná.

Hromadné fandění má v Česku tradici, region nevyjímaje. „Fandit do hospody zajdu, ale až na ty důležitější zápasy," říká třeba student ekonomické fakulty Lukáš Forýtek z Kroměříže.

Při přenosech v hospodách totiž podle něj jde hlavně o atmosféru. „Obvykle se domluvíme s partou, zrovna přitom i pokecáme. Ve větší skupině si to člověk víc užije, je tam větší napětí," hodnotí mladý sportovní fanoušek.

Jinak ho prý sportovní přenosy ale moc nelákají. „Samozřejmě se kouknu i na fotbal. Ale jiný sporty moc nesleduji a v hospodě už vůbec ne," dodal Forýtek.

Mistrovství světa v hokeji sleduje i Jaroslav Hloušek z Chropyně. „Na zápasy, kdy hraje naše mužstvo, chodím fandit s kamarády do hospody. Když se ale jedná o nějaký horší zápas nebo o to, co mě tolik nezajímá, pak se dívám buď doma anebo vůbec," shrnul Hloušek.

Hokej v hospodě má prý ale skvělou atmosféru. „S přáteli a se spoustou lidí je to něco jiného. Je tam velká energie a nadšení. Všichni drží pohromadě," uzavírá.

VENDULA PUDELKOVÁ