„Během zítřejšího rána se ještě můžeme v některých částech regionu setkat s teplotami pod minus deset stupňů Celsia, ale pomalu se začne oteplovat,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu. V dalších dnech – ve čtvrtek a pátek – už ráno naměříme kolem minus osmi devíti stupňů Celsia. Během víkendu se dočkáme ještě výraznějšího skoku.

„Teploty se budou pohybovat kolem nuly,“ doplňuje k víkendové předpovědi Honsová. Slunečná obloha nás může snadno oklamat. „Musíme si uvědomit, že sluníčko na obloze není signálem pro menší ostražitost. I tak je třeba si vzít pokrývku hlavy, rukavice a pořádně se obléct,“ varuje Dagmar Honsová. „Pohyb po venku je celkově velmi náročný, protože člověk spotřebuje více energie, než si možná myslí,“ vysvětluje mluvčí hasičů Roman Žemlička. I za mrazivého počasí je důležité dodržovat pitný režim.

Opravy gymnázia se táhnou již několik měsíců. Na vině je rozsáhlá oprava věžičky.
Opravy gymnázia v Holešově pozastavila zimaALKOHOL NEZAHŘEJE, FUNKČNÍ OBLEČENÍ ANO

„Posilnění alkoholem ale nepomáhá,“ uvádí bývalý náčelník dobrovolnického záchranného týmu Michal Zicháček.
„Lidé jsou celkem ostražití a dostatečně informovaní. Znají funkční oblečení a podobně,“ dodává Zicháček. „Důrazně varuji před bruslením na přírodních plochách. I stojaté vody zamrzají minimálně deset dní. O tekoucích ani nemluvím,“ upozorňuje meteoroložka Honsová. Také mluvčí hasičů Roman Žemlička se pozastavuje nad rizikem.

„Ledová plocha nemá všude stejnou tloušťku. Obecně však platí, že led musí mít alespoň 10 centimetrů,“ vysvětluje. Způsobů, jak zjistit pevnost ledové krusty, je několik.

„Můžeme vzít třeba kámen či kus dřeva. V úvahu připadá také sekera nebo vrták. Ale jen za předpokladu, že nás jistí druhá osoba,“ říká Žemlička, který dodává, že se jedná o často podceňovanou věc. Lidé kontrolu opomíjejí.

„Když už se na led vydám, je nutné být ostražitý a všímat si, jak se led chová. Zda není slyšet praskání a podobně,“ uvádí Roman Žemlička. „Nemusí ale hrozit jen proboření. Může dojít i k pádu a zranění,“ uzavírá mluvčí hasičů.

Ilustrační foto
Nejčastěji čerství rodiče volili jméno Tereza

V případě, že uslyšíte praskání, je lepší zastavit pohyb, rozložit váhu na větší plochu. To znamená  třeba si i lehnout na břicho a v nejkratším směru opustit ledovou plochu.