Mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková však varuje, že vstup na zamrzlé plochy je jen na vlastní nebezpečí.

„Ledová celina může být vlivem nestejnoměrně proudící vody a kolísáním hladiny pod ledem v některých místech zeslabena a hrozí tak i při menším zatížení prolomení ledu," upozornila Tomíčková.

Třeba na vodárenské nádrže s vymezenými ochrannými pásmy pak platí zákaz vstupu obecně. Jedná se například o vodní dílo v Koryčanech.

„Ledochody nebo ledové kry nás zatím netrápí, problémy se v současné době nikde nevyskytují," dodala Tomíčková.

Mrazy ale mohou způsobit problémy při dodávkách vody. Například loni v únoru, kdy celou zemi sužovaly třeskuté mrazy, byla podle Eduarda Sedláře ze společnosti Vodovody a kanalizace Kroměříž (VaK) četnost problémů vyšší. Komplikace navíc nemusejí dělat jen mrazy.

„Záleží na vlastnostech krytí potrubí a na tom, jak se mění vlastnosti zeminy. Problémy mohou nastat i při vydatných deštích, kdy se v půdě změní vlhkost, v kopcích naopak může půda ujíždět a dojít k posunu potrubí," vysvětlil Sedlář.

Zatím naposled podle něj prasklo potrubí společnosti VaK například v Nové Dědině.

„Tam bylo příčinou špatné krytí," dodal Sedlář.

Podle mluvčího kroměřížské radnice Pavla Zrny zatím město počasí odolává bez potíží: letos neměla radnice hlášeny žádné komplikace s dodávkami energií.

„Dokud mrzne, je většinou všechno v pořádku, problémy spíš nastávají, až když přichází obleva. Zatím jsme ale žádný problém neměli, mrazy ani zatím tak velké nebyly," potvrdil Zrna.

Ani padající led ze střech a rampouchy letos chodce v ulicích příliš netrápí. Podle Zrny to ale bývá často ten vůbec největší problém: padající kusy ledy totiž mohou být velmi nebezpečné.

O zajištění bezpečnosti a odstranění případných rampouchů a ledu z městských budov by se podle mluvčího kroměřížské radnice v případě potřeby postaraly Technické služby s vysokozdvižnou plošinou. Za ostatní budovy ale zodpovídá jejich právoplatný majitel.

„S rampouchy byl problém asi před dvěma nebo třemi roky, tehdy bylo opravdu nutné dbát zvýšené opatrnosti a více situaci hlídat. Zatím je sněhu ale málo, takže snad nic obdobného nehrozí," konstatoval Zrna.

V zimě se samozřejmě nenudí ani hasiči. Vyjíždějí totiž relativně často zachraňovat přimrzlá zvířata na rybnících, výjimkou nejsou ani případy záchrany bruslařů.

Naposled jednotka kroměřížských hasičů pomáhala přimrzlé labuti na kroměřížském Bagráku, případů, kdy se led naopak prolomí pod neopatrnými bruslaři, naštěstí prý tolik není.

„Nejsou tak časté, nicméně se s nimi setkáváme. Nedávno naše jednotky řešily případ na Vsetínsku. Tři chlapci se zde při bruslení na otevřené vodní ploše propadli do vody," připomněl mluvčí krajských hasičů Libor Netopil.