Rtuť na teploměrech napříč regionem spadla k nule a v jeho severnějších částech dokonce znovu sněžilo. Nejen pro lidi, ale také pro rostliny byl teplotní propad o dobrých dvacet stupňů šok. Třeba některé stromy stihly díky předchozím teplým dnům už vykvést.

Sadaři jsou však klidní, dubnové mrazy nepovažují za žádnou katastrofu.

„Ono to není tak, že by doteď mrazy nebyly. Několikrát se v poslední době vyskytly teploty až kolem minus sedmi stupňů, třeba nad ránem kolem půl šesté. To ale bylo tak na hodinu dvě,“ všiml si majitel sadu v Jarohněvicích Pavel Ivánek. Výrazného vlivu na úrodu se nebojí také proto, že v dubnu mrzlo i minulý rok.

„Loni mrzlo ještě šestadvacátého dubna, teď je ale vegetace pozdější, protože byla zima konečně trochu normální, takže stromy ještě nejsou v plném květu. Některé jsou naopak teprve v poupatech,“ vysvětlil sadař.

Přesto ale s nějakými ztrátami počítá. „Zdá se, že později kvetoucí stromy by měly přežít. Ale je možné, že květy u raně kvetoucích jabloní by pomrznout mohly, záleží však na tom, jak silné a dlouhé mrazy budou,“ uznal Pavel Ivánek.

Sadaři navíc nemají před mrazy úplně svázané ruce. Pro ochranu stromů před mrazem používají třeba parafínové svíce nebo zařízení vyvíjející mlhu ze směsi vody s glycerínem. Černě nevidí situaci ani ostatní pěstitelé.

„Počasí nás nezaskočilo, opakuje se to každý rok. Taková zima byla sice po dlouhé době, ale pro přírodu to bylo spíše dobře. Teď ale přesto počítáme s tím, že nám něco pomrzne, co se týče květů,“ sdělil Deníku majitel kotojedské biofarmy Petr Čtvrtníček.

Všechno zlé je podle něj ale k něčemu dobré. „Loni taky něco pomrzlo, ale zase byla pak úroda kvalitnější,“ zavzpomínal. A podle odborníka si zoufat nemusejí ani milovníci vína.

„Zatím nic nezmrzlo, podle mě ani nebyly nějaké opravdu nízké teploty. Vinná réva snese ještě nižší, teď je narašená a nijak ji to neohrozilo,“ ujistil kroměřížský sklepmistr Milan Paleta.

I víno se však dá před nepřízní počasí zachránit, a to rozděláváním ohňů ve vinohradech a zakuřováním vinic.

„Je to ale velmi pracné a nákladné, tím spíš pak na několika hektarech. Některé velké firmy to pak řeší objednáním vrtulníku, který mráz rozhání,“ popsal sklepmistr. Na Kroměřížsku však taková opatření naštěstí nebyla nutná.

KRISTÝNA KLUSÁKOVÁ