„Fungujeme na plyn, provozně se nás mrazy ani moc nedotkly. A jelikož jsme byli připraveni, nenastaly ani žádné technické komplikace,“ řekl Deníku třeba jednatel společnosti Tepelné hospodářství Holešov Zdeněk Chudárek.

Teplárna se podle něj nemusí bát ani zamrzání potrubí – na rozdíl od vodařů mají totiž plynovod izolovaný. Na studeném počasí prý díky prodeji tepla nijak zvlášť nevydělávají.

„Cena se vyhodnocuje až po skončení roku, po sečtení všech nákladů se podělí spotřebovanými kilojouly. Studenější zima pro nás neznamená větší výdělek,“ dodal jednatel.

Ani vodohospodáři se praskajícího potrubí zatím nebojí. „K promrznutí země do padesáti či sedmdesáti centimetrů, kdy už vzniká riziko prasknutí materiálů, by muselo být takto mrazivé počasí nepřetržitě alespoň čtrnáct dní,“ nabízí zkušenost jednatel společnosti VaK Kroměříž Ladislav Lejsal: aktuálně je přitom podle něj půda promrzlá jen asi do třiceti centimetrů.

Zámek v Holešově. Ilustrační foto.
Zámek v Holešově zabojuje v celostátním kole o titul Památka roku

Ani VaK si tuhou zimou finančně nepřilepší. „Obecně máme větší výdělky v létě, kdy lidé napouštějí bazény,“ usmál se jednatel firmy.

Jisté komplikace ale společnost v souvislosti s mrazy přeci jen zaznamenala: právě kvůli teplotám hluboko pod nulou museli totiž už dvakrát odložit naplánovanou opravu kanalizace v kroměřížské Vodní ulici.

Kromě chřipkové epidemie a typických nachlazení nedělá tuhý konec zimy větší potíže ani krajským nemocnicím.

„Zatím ani jedna z nemocnic v kraji v souvislosti s mrazy žádné komplikace neřeší,“ potvrdila mluvčí těchto zařízení Dana Lipovská.
Vyšší počet klientů nehlásí ani v azylových domech. „Žádný nápor jsme nezaznamenali, je to pořád stejné,“ konstatoval ředitel kroměřížského azylového domu pro muže Astras Robert Hasala s tím, že i v takto mrazivém počasí má zařízení stále volná místa pro případné nové klienty.

Soudní síň. Ilustrační foto.
S autem vjel obžalovaný pod vlak, jeho matka přišla o život. Dostal podmínku

Polevení mrazivého počasí má podle předpovědi odborníků přijít už o víkendu: ještě v pátek a sobotu sice budou teploty mírně pod nulou, v neděli a pondělí se ale vyšplhají nad ni a příští středu už by pak mělo být až 7 stupňů Celsia.

Rekordní mráz pro dnešní datum 1. března eviduje holešovská meteostanice v roce 2005, kdy tam odborníci naměřili –19,7 °C. Absolutní rekord na tamní stanici pak zatím drží 7. leden 1985, kdy rtuť teploměrů klesla až k hodnotě –29,4 °C. V celém Česku je ale rekord ještě mnohem mrazivější: 11. února 1929 totiž naměřili v obci Litvínovice v jižních Čechách plných –42,2 °C.