„U nás to bude o víkendu vypadat klasicky. Navíc má mrznout, takže budeme pokračovat v zasněžování," informoval v pátek majitel Ski areálu Stupava Lubomír Orel s tím, že podle počasí na Stupavě uvidí, zda pustí sněhová děla i na další část svahů.

Výborné podmínky hlásí i Ski areál Rusava. „Spustili jsme sněžná děla, svah je kompletně pokrytý a místy na něm leží až sedmdesát centimetrů," popsala aktuální situaci pro Kroměřížský deník Jiřina Ludvíková.

Ski areál Tesák čeká na vývoj počasí, aktuálně zatím běží menší vlek. „Podle podmínek uvidíme, jestli spustíme i velký – záleží, kolik napadne sněhu," vylíčila tamní provozovatelka Jana Odvršová. Ve Ski areálu Troják jsou podmínky stále příznivé: lyžaři mohou počítat s hlavní sjezdovkou, navíc provozovatelé chystají na neděli program pro děti.

„Připravili jsme pro začínající lyžaře tak zvanou miniškoličku formou zábavné výuky," vysvětlil za areál Adam Jarmar s tím, že na sjezdovce leží přes půl metru sněhu. Bohužel, mimo svahy je situace jiná, což není dobrá zpráva zejména pro běžkaře.

„Na Kroměřížsku je sněhu opravdu málo. Lyžařské areály mají výhodu, že mohou zasněžovat, u běžkařských tratí to dost dobře nejde," posteskl si Milan Strašák, který se právě tomuto sportu věnuje. Dodává, že milovníkům bílé stopy nezbývá než se vydat do vyšších hor. „Pamatuji si přitom časy, kdy jsme nasadili běžky už za Kroměříží a mohli se vydat klidně až na Brdo," líčí běžkař.

Upravené stopy tak budou o víkendu podle dostupných informací zřejmě pouze na Pustevnách v Beskydech.

„Rádi bychom upravili asi pětadvacet kilometrů běžeckých stop. Připravena bude minimálně trasa Pustevny–Radhošť a standardní běžecké tratě," vyjmenoval provozovatel areálu na Pustevnách Petr Chrostek. Sjezdaři tam mohou vyrazit na sjezdovku Pod Šumnou či využít dětský vlek, velkým lákadlem na Pustevnách budou opět ledové a sněhové sochy, kterých bude oproti minulému týdnu znatelně víc.

„Očekáváme opět nápor návštěvníků, i když uvidíme, co s lidmi udělá předpovědí počasí avizovaný mráz," dodal Petr Chrostek.

Polovina střediska je v provozu na Kohútce v Javorníkách. „Jede sedačková lanovka a tři vleky. Pokud bude mráz, dosněžíme a zprovozníme další sjezdovky," slibuje tamní provozovatel Miroslav Maczko.

Na běžky se v okolí Kohútky podle něj zatím vyrazit nedá. Sjezdovky jsou ale plné dětí. „Rozběhly se lyžařské kurzy, máme hodně dětí i ze Slovenska," doplnil Miroslav Maczko.

Ve Velkých Karlovicích napadlo od středy zhruba deset centimetrů sněhu.

„Už jsme na to čekali opravdu jako na smilování. Díky technickému sněhu se u nás sice i v uplynulých dnech lyžovalo, ale když je všude kolem zase bílo, lyžaře to samozřejmě do hor potáhne úplně jinak. Navíc čerstvý sníh vylepšil kvalitu povrchu sjezdovek," konstatoval Luboš Sušila z karlovického Ski areálu Razula.

Otevřeny jsou tam sjezdovky Razula a Horal i zimní dětský park Razulák. V neděli se pak na tamní sjezdovce Horal konají dětské závody.

DANIELA ZEDNÍČKOVÁ, ČTK