„V současnosti máme kapacity naplněny dá se říct až po strop,“ potvrdil třeba ředitel kroměřížského azylového domu pro muže Robert Hasala. Právě zařízení v Purkyňově ulici je jediné v celém regionu, které poskytuje útočiště lidem bez střechy nad hlavou. Pětačtyřicet lůžek je ale beznadějně obsazených.

„Uhodily mrazy, takže se není čemu divit. Klientům jsme v poslední době vytvořili pohodlí, takže jsme jich tu měli letos v létě o dost víc, než na co jsme byli zvyklí. Teď navíc přišla zima a zaplnila se i ta poslední volná místa,“ přiblížil Hasala.

Zájemci o ubytování sice stále přicházejí, nezbývá jim ale, než noci při minusových teplotách překonat jinde. To pak dělá vrásky na čele policistům.

„Nemáme sice povinnost chodit po městě a kontrolovat bezdomovce, jestli někde venku nemrznou. Ale děláme to i tak,“ krčí rameny ředitel kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský.

Přes den se navíc někteří bezdomovci chodí ohřát na veřejná místa, například na autobusové či vlakové nádraží. A tam pak často jejich přítomnost musí řešit policie. „Někteří z nich totiž obtěžují cestující, žebrají a tak dále. Proto je musíme vykázat,“ vysvětlil ředitel.

Dalšími místy, kde se lidé bez domova často potulují, jsou parkoviště a supermarkety. Platí pro ně pravidlo čím více lidí, tím větší šance něco vyžebrat.

„Vždycky jim doporučujeme, aby šli do azylového domu. Ale není to pro ně řekněme zajímavé, protože tam musí být střízliví,“ doplnil Skřebský.

Pravidelné noční pochůzky po městě takříkajíc za záchranou lidí bez domova podnikají také policisté v Bystřici pod Hostýnem.

„Nemonitorujeme tady téměř žádné bezdomovce. Jenže objevit se můžou i ze dne na den, proto v noci kontrolujeme hlavně třeba okolí autobusového nádraží,“ přiblížil ředitel bystřických strážníků Radek Sigmund.