Město tuto iniciativu přivítalo, rozhodnuto však bude až po lednovém zasedání městské rady. ČTK to dnes řekla kroměřížská radní pro kulturu Jarmila Číhalová (Volba pro Kroměříž).

„Festival zde měl dlouhodobou tradici a Kroměříž se vždy profilovala jako město hudby. Když jsme si dělali průzkum v rámci nové strategie cestovního ruchu, návštěvníci města měli uvádět, jestli si z Kroměříže pamatují nějakou kulturní akci nebo někdy na některou zavítali. Jedině festival vojenských hudeb uváděli ve větším počtu,“ uvedla Číhalová s tím, že budoucnost akce se odvíjí od minulý týden schváleného rozpočtu města.

Radnice v něm přistoupila k úsporám, například příspěvek na kulturu se meziročně snížil o víc než půl milionu korun – pokud se městu nepodaří navýšit příjmovou stránku rozpočtu například díky vyššímu výběru daní. Podle Číhalové by ale ani úspory návratu vojenských hudeb do města bránit neměly. „Nyní připravujeme seznam velkých akcí, co ano a co ne. Domnívám se ale, že téměř se stoprocentní pravděpodobností tenhle festival u nás bude,“ dodala radní s tím, že náklady by neměly přesáhnout 250.000 korun.

Armáda zrušila mezinárodní festival vojenských hudeb v Kroměříži v roce 2009. „Jedním z argumentů náčelníka generálního štábu tehdy byl například fakt, že ve městě již nejsou vojska, nežijí zde vojáci se svými rodinnými příslušníky,“ řekl ČTK programový ředitel festivalu Richard Rataj. „Bylo mi ale líto, že Kroměříž o akci přišla. Prostředí a zázemí zde totiž bylo s jinými městy nesrovnatelné,“ přiblížil Rataj důvody, které armádu vedly ke snaze akci obnovit.

Podle Rataje by festival již nebyl třídenní, ale o den kratší. „V sobotu bychom zajistili večerní koncert Ústřední hudby Armády ČR a v neděli odpoledne vystoupení zahraničních hudeb. Slíbenou již máme vojenskou hudbu z Turecka, ke které by přibyly tři další,“ přiblížil. Dodal, že akce v Kroměříži by byla součástí olomouckých oslav maršála Josefa Václava Radeckého. „Město by zajistilo tribunu a zázemí, my přivezeme hudebníky. Jejich pobyt, jídlo a dopravu by hradila armáda,“ doplnil ředitel.

Festival vojenských hudeb má v Kroměříži patnáctiletou tradici, která byla přerušena loni. V minulosti se jej zúčastnily například dechové orchestry ze Skotska, USA či královská kapela ze Švédska. Před pěti lety si pozornost návštěvníků, kterých se každoročně akce účastní tisíce, získal v nápaditých kostýmech ustrojený turecký soubor. Festival ve městě přetrval i po definitivním odchodu vojenské posádky, která Kroměříž opustila v roce 2004.