„Máme potvrzenu asi dvoumilionovou státní dotaci, ještě do konce roku tak začnou první práce,“ potvrdil morkovický starosta Pavel Horák.
V bývalém klášteře by podle něj měly být ordinace praktických lékařů, ženského lékaře a také lékárna.

„Dále plánujeme, že by se sem přestěhovala pobočka základní umělecké školy s tím, že by rozšířila nabídku svých oborů i o výtvarné,“ uvedl Horák. V klášteře vznikne i menší kulturní sál s kapacitou kolem stovky lidí.

Podle starosty je na rekonstrukci bývalého kláštera, který město koupilo od privátního vlastníka v prosinci 2004 za 1,5 milionu korun, již vydáno stavební povolení. Proběhlo i výběrové řízení, město také podepsalo smlouvu o dílo s dodavatelem. Chybějící prostředky hodlá radnice získat příští rok z dotací.

Součástí oprav bude i rekonstrukce plastiky umístěné nad průčelím bývalého kláštera. Socha má pozoruhodnou historii.
„Vznikla jako Kristus v době, kdy byl klášter vybudován. V 60. letech při rekonstrukci objektu na mateřskou školu a zdravotní středisko z Krista udělali ošetřovatelku. My plánujeme, že se vrátíme k původnímu vzhledu této plastiky,“ poznamenal Horák.

Město opravou kláštera mimo jiné vyřeší nedostatek prostor pro kulturní akce. Budova také potřebuje opravy. Radnice se ji nedávno neúspěšně pokusila od sokolů získat.

„Odhaduji, že je potřeba asi deset milionů korun. Město má podle mě větší možnosti sehnat dotace, nemůžeme ale investovat do cizího majetku,“ dodal Horák.