Bez prázdných frází, zato svižně a moderně. Tak pojali pořadatelé velmi zdařilý komponovaný pořad, který připravila základní umělecká škola v Bystřici pod Hostýnem. Krylovy písničky, Modlitba pro Martu, místo svíček zářily mobily.

„Děkuji, že jste s námi prošli pár střípků doby, na kterou má každý uchované vzpomínky podle toho, kolik mu v roce 1989 bylo, nebo co mu vyprávěli jeho blízcí,“ sdělila režisérka Štěpánka Maliňáková. Zahanbit se nenechali ani v blízkém Chvalčově.

Ještě v pátek večer se slavila Třicítka ve Chvalčově, narozeninový večírek k výročí Listopadu 89 nabídl divadelní představení Audience, asi nejznámější hru prvního polistopadového prezidenta Václava Havla. Následoval koncert seskupení Freedom, s nádechem za totality zakázaných kapel. K tomu výstava svérázných sloganů předlistopadové doby, jak jsou zachyceny (většinou náhodou) na snímcích z chvalčovského fotoarchivu.

Cinkání klíčů a véčko

Pozadu nezůstal ani Holešov. I zde se hrála Havlova Audience.

„Oba herci v závěru představení zalovili v kapsách a s diváky se rozloučili cinkáním klíčů a „véčkem“ typickým pro Václava Havla, a které se stalo také symbolem sametové revoluce,“ řekla mluvčí holešovské radnice hana Helsnerová.

V podání studentky tamního gymnázia zazněla přes zaplněné náměstí píseň Modlitba pro Martu Marty Kubišové. K lidem, kteří přišli zavzpomínat, promluvil místní obyvatel František Rafaja pamětník, který se účastnil také demonstrací v Praze. Stejně jako před třiceti lety, i letos se podělil o své zážitky z dění ve hlavním městě. Hulín si události listopadu 1989 teprve připomene. Ve čtvrtek besedou.