Úderem středeční osmnácté hodiny se známé koledy a písně Nesem vám noviny, Narodil se Kristus Pán, Půjdem spolu do Betléma, Pásli ovce valaši, Rolničky a Veselé Vánoce rozezněly na více než sedmi stovkách míst napříč republikou.

Na Kroměřížsku to bylo například v Přílepech, Kurovicích nebo na náměstí Dr. E. Beneše v Holešově, kde každoročně zpívají děti ze Střediska volného času (SVČ) Tymy.

Vánoční strom ze Slížan zaujal nejvíce hlasujících.
Vánoční strom ze Slížan zaujal nejvíce hlasujících na Kroměřížsku

Připojil se také pěvecký sbor Plamínek ze 3. Základní školy Holešov. Nechyběla dobrá nálada a příjemná atmosféra, která podle ředitelky SVČ Tymy Jarmily Vaclachové zpívání koled na náměstí každoročně doprovází.

„Lidé si společně zazpívají, usmívají se, do toho už svítí vánoční stromek. Je to moc hezká tradice. Obzvlášť, když víte, že v danou chvíli se zpívá na více místech. Lidé, kteří tu energii vnímají, tak cítí sílu celého tohoto okamžiku. Opravdu se na to každoročně moc těšíme,“ dodala ředitelka.

Zpívání koled v Holešově navíc tradičně spojují s vyhodnocením soutěže o nejhezčí vánoční stromeček.

„Lidé se na náměstí většinou sejdou dříve, přijdou rodiče dětí, hodnotí se stromečky a poté se zpívá. Advent je hezký právě díky takovýmto akcím,“ doplnila Jarmila Vaclachová.

Koledy se zpívají i v zahraničí

Nápad, kdy se lidé sejdou, aby si společně užili předvánoční čas bez shonu, ve frontách v obchodních centrech, ale naopak při milé příležitosti společném zpívání vánočních koled, se zrodil v západních Čechách před 13 lety.

Díky Deníku se rozšířil do celého Česka a stal se oblíbenou každoroční tradicí. A zpívá se i za hranicemi země. Každý rok se k ní totiž připojují i krajané napříč celým světem. Zpívá se v Americe, Španělsku, Řecku nebo Turecku.

„Koledy se dokonce rozezněly i v hlavním městě Kataru,“ prozradila marketingová ředitelka Deníku Jitka Peroutková.

Vánoce banner 610x303Vánoce banner 610x303Zdroj: Redakce

A jak se zpívaly koledy u vás? Zašlete nám fotografie z vaší obce pomocí tohoto formuláře. Rádi je zveřejníme.

Podívejte se na video:

Zdroj: Youtube